Aspiryna, paracetamol i ibuprofen - przepis na impotencję

FARMAKOTERAPIA

Autor: sfora.pl/rynekaptek.pl   03-03-2011, 16:21

Aspiryna, paracetamol i ibuprofen - przepis na impotencję Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mężczyźni regularnie zażywający aspirynę, paracetamol i ibuprofen są o 38 proc. bardziej narażeni na zaburzenia erekcji niż panowie, którzy nie przyjmowali tych leków przeciwzapalnych.

Taką informację podaje pismo Sfora, powołując się na amerykańskie badania urologów z Kaiser Permanente w Los Angeles. Badania przeprowadzono na grupie ponad 81 tys. Amerykanów.

Najprawdopodobniej chodzi o działanie substancji zawartych w lekarstwach na hormony, które regulują w organizmie mężczyzny mechanizmy związane z erekcją.

Ryzyko jest 2,5 razy wyższe przy stosowaniu aspiryny, paracetamolu lub ibuprofenu trzy razy dziennie, dłużej niż przez 3 miesiące.

Dotąd lekarze sądzili, że
skoro niesteroidowe leki przeciwzapalne są przepisywane w celu zapobiegania rozwoju chorób serca, to ich działanie będzie miało także pozytywny wpływ na erekcję, związaną przecież z przepływem krwi - zauważa Reuters.

Amerykańscy urolodzy zastrzegają jednak, że badania nie dają ostatecznych dowodów na powiązanie tych leków z impotencją, bo trzeba jeszcze wykluczyć wpływ innych chorób i czynników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH