Aspiryna pomocna w prewencji raka jelita

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-09-2010, 12:09

Aspiryna pomocna w prewencji raka jelita

Niewielka dawka aspiryny dziennie - 75 mg, już po roku może znacząco obniżyć ryzyko raka jelita.

Z badań wynika, że codzienne zażywanie 75 mg aspiryny przez rok do trzech lat zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego o 19 procent. Po trzech do pięciu lat prawdopodobieństwo choroby obniża się o 24 procent, a po pięciu do dziesięciu latach przyjmowania leku możliwość zachorowania zmniejsza się o 31 procent.

Korzyści z przyjmowania aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen, nie odnotowano w przypadku osób, które zachorowały już raka jelita grubego. Nowotwór jelita jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci spowodowaną rakiem na świecie.

Poprzednie badania wskazały, że aspiryna chroni przed rakiem jelita grubego, ale nie było jasne, jaka dawka cechuje się największą skutecznością, ani jak często należy zażywać lek.

W opisywanym badaniu wzięło udział 2 800 pacjentów chorych na raka jelita oraz 3 000 zdrowych osób. Dowiedziono, że bardzo niewielka ilość aspiryny - 75 mg dziennie, może stanowić znaczącą ochronę przed chorobą. Podobna doza leku jest rekomendowana osobom, które przeszły zawał lub udar.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH