Atorwastatyna (również) na wątrobę

FARMAKOTERAPIA

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   17-12-2010, 08:45

Atorwastatyna (również) na wątrobę

Statyny, leki obniżające poziom cholesterolu we krwi, mogą wyraźnie polepszyć stan wątroby u osób z wykrytymi zaburzeniami jej funkcjonowania.

Badacze z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach odkryli ponadto, że u tych samych pacjentów zanotowano znaczną poprawę wydolności sercowo-naczyniowej.

Analiza, obejmująca grupę 1600 osób w wieku poniżej 75 lat, została przeprowadzona w ramach projektu o nazwie GREACE, którego celem jest oszacowanie wpływu atorwastatyny na greckich pacjentów z chorobą wieńcową.

Już na początku badania klinicznego u 227 pacjentów przyjmujących wspomniany lek zaobserwowano zdecydowaną poprawę funkcjonowania wątroby.

Testy wykazały również, iż o 68 proc. spadło u nich ryzyko wystąpienia niewydolności sercowo-naczyniowej, przy czym redukcja ta była wyższa niż w grupie kontrolnej osób z prawidłową pracą wątroby i nie przyjmujących statyn.

Zatem proporcja korzyści do ryzyka w przypadku długotrwałej terapii statynami, głównie atorwastatyną, pozwala na leczenie w ten sposób także pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania wątroby - podsumowują autorzy badania, opublikowanego w internetowym wydaniu magazynu The Lancet.

Źródło:http://www.doctorslounge.com/index.php/news/pb/15897
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH