Avastin kontra Lucentis - spór o podanie poza wskazaniami czy o „dawkę biznesową”

FARMAKOTERAPIA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   18-03-2009, 16:45

Na liście świadczeń szpitalnych w okulistyce realizowanych w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził niedawno korektę. Opisując lek finansowany w ramach tej procedury płatnik określił jego skład chemiczny, ale - inaczej niż wcześniej - nie podał nazwy.

Jednocześnie wycenił podanie dawki na 1250 zł. W tym limicie cenowym mieści się tylko Avastin, spada zaś popyt na droższe leki, w tym na Lucentis - lek dedykowany AMD.

Problem w tym, że Avastin jest lekiem zarejestrowanym w leczeniu raka jelita grubego. Zwolennicy jego stosowania w leczeniu AMD przekonują, że brak rejestracji to jedynie kwestia biznesowa, bo jeszcze przed pojawieniem się Lucentisu był on z powodzeniem stosowany w leczeniu wysiękowej postaci AMD, a w USA producent zaczyna autoryzowaną sprzedaż ampułostrzykawek z Avastinem do oka.

- Dlatego NFZ nie wprowadzi oddzielnej procedury dla stosowania Avastinu, ale też nie zabroni lekarzom stosowania tego leku przy zachowaniu procedury przewidzianej dla wszystkich terapii poza wskazaniami rejestracyjnymi (tzw. off-label) - mówi Rafał Zyśk, dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Procedura off-label
Organizacja pacjentów, finansowana przez producenta Lucentisu, uważa stosowanie leku poza wskazaniami za nieetyczne i alarmuje pacjentów przed zagrożeniem wynikającym ze zastosowania Avastinu.

- Odbieram telefony od pacjentów, którzy mówią, iż nie mieli pojęcia, że podano im lek, który nie jest dedykowany w okulistyce. Lekarze nie mają czasu na informowanie i przedstawianie różnicy między jednym, a drugim lekiem - mówi Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD, uznając podawanie Avastinu w AMD za eksperyment medyczny, od którego pacjenci powinni być ubezpieczeni.

- Utrzymujemy pełną zgodność z procedurami podawania leków off-label. Podjęcie tej terapii odbywa się za zgodą Komisji Etyki Dolnośląskiej Izby Lekarskiej - wyjaśnia prof. Maria Hanna Niżankowska, wiceprezes Ośrodka Okulistyki Klinicznej Spektrum we Wrocławiu, która od trzech lat leczy wysiekową postać AMD iniekcjami Avastinu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH