Zmiany w prawie mogą otworzyć drogę do stosowania leków w tych wskazaniach, w których leki nie mają rejestracji.
Ministerstwo Zdrowia zleciło Agencji Oceny Technologii Medycznych wykonanie analizy skuteczności klinicznej, bezpieczeństwa stosowania oraz zasadności finansowania ze środków publicznych (w ramach jednej z JGP) leku avastin (bevacizumab) w terapii pacjentów cierpiących na wysiękową postać zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD).
17 stycznia br. Rada Konsultacyjna AOTM miała zajać się tym wnioskiem, jednak analiza terapii została przełożona na inny termin.
Problem ze stosowaniem avastinu w leczeniu AMD jest taki, że lek nie jest zarejestrowany w tym wskazaniu (posiada rejestrację w kilku schorzeniach onkologicznych). Lekiem dedykowanym w tym przypadku jest lucentis.
Jednak powszechna była praktyka (nie tylko w Polsce) stosowania avastinu w leczeniu AMD. Zresztą przed pojawieniem się lucentisu, avastin był z powodzeniem stosowany w tym schorzeniu. Tajemnica jego niskiej ceny tkwi w tym, że dawka producenta jest dzielona na mniejsze porcje i może być podana 3-4 pacjentom.
Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że lek jest podawany poza wskazaniami, przy zachowaniu procedury przewidzianej dla wszystkich terapii poza wskazaniami rejestracyjnymi (tzw. off-label). Przeciwnicy zwracają uwagę, że podanie leku niezgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego odbywa się w drodze indywidualnej decyzji lekarza po uzyskaniu świadomej zgody pacjenta. Za wystąpienie ewentualnych działań niepożądanych odpowiada lekarz.
Wszystko może ulec zmianie po wejściu w życie przepisów ustawy o refundacji leków. Na jej podstawie Minister Zdrowia uzyska uprawnienie do objecia refundacją leku poza wskazaniami rejestracyjnymi, jeśli dysponuje wiarygodnymi dowodami naukowymi, iż lek ten jest efektywny klinicznie w danym wskazaniu.
W obecnym stanie prawnym Minister Zdrowia nie jest uprawniony do wprowadzenia produktu leczniczego do systemowego finansowania ze środków publicznych we wskazaniu niezgodnym z Charakterystyką Produktu Leczniczego.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych