Badacze radzą omijać diklofenak szerokim łukiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: dw.com/ rynekaptek.pl   20-03-2017, 08:26

Badacze radzą omijać diklofenak szerokim łukiem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przyjmowanie ibuprofenu i diklofenaku zwiększa ryzyko zatrzymania akcji serca - ostrzegają duńscy naukowcy w najnowszych badaniach opublikowanych w "European Heart Journal".

Zespół naukowy pod kierownictwem kardiologa Gunnara Gislasona z kliniki uniwersyteckiej w Gentofte zbadał następstwa tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, do których obok ibuprofenu i diklofenaku należą także naproksen, rofekoksyb i celekoksyb.

- Wyniki są przypomnieniem, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą być szkodliwe - powiedział Gislason. Pacjenci z chorobami układu krążenia powinni jego zdaniem całkowicie unikać tych środków. Leki te mają wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Może to wyjaśniać zatrzymanie akcji serca. Wpływają m.in. na nagromadzenia płytek krwi i mogą prowadzić do powstania zakrzepów.

Gislason zaleca zażywanie nie więcej niż 1200 mg ibuprofenu na dzień. Bardziej ryzykowny diklofenak radzi omijać, nawet osobom, które nie mają problemów z sercem.

Rzecznik Federalnego Instytutu Produktów i Wyrobów Medycznych (BfArM) przyznał, że ryzyko związane z przyjmowaniem preparatów z tej grupy jest już dawno znane, a lekarze są obszernie o tym informowani. W wielu europejskich krajach środki te można nabyć nie tylko w aptekach, ale nawet w supermarketach.

Czytaj: www.dw.com.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH