Badania: choroba Parkinsona może mieć swój początek w jelitach

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-04-2017, 08:22

Badania: choroba Parkinsona może mieć swój początek w jelitach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najnowsze badania szwedzkich naukowców sugerują, że źródłem choroby Parkinsona może być jelito. Według ich teorii, choroba może przenosić się do mózgu za pomocą nerwu błędnego.

Pacjenci, którzy poddani zostali zabiegowi wagotomii całkowitej - czyli przecięciu włókien nerwu błędnego - mieli o 40 proc. mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania niż osoby, które tego zabiegu nie przeszły. O wynikach swojego badania naukowcy informują w piśmie "Neurology".

Nerw błędny rozciąga się od pnia mózgu aż do brzucha i kontroluje nieświadome procesy takie jak np. tętno czy trawienie.

Badacze skorzystali z danych dostępnych w narodowych archiwach Szwecji. Dzięki temu mogli porównać ponad 9 tys. ludzi, którzy zostali poddani zabiegowi wagotomii w okresie 40 lat do grupy kontrolnej ponad 377 tys. ludzi wybranych z dzisiejszej populacji. Okazało się, że prawdopodobieństwo zachorowania w obydwu grupach było praktycznie takie samo i wynosiło odpowiednio 1,07 proc. i 1,28 proc.

Znaczące różnice pojawiły się jednak, kiedy naukowcy rozpoczęli analizę różnych typów wagotomii.

Jedynie u 19 osób (0,78 proc.), które poddane zostały wagotomii całkowitej i których stan zdrowia był następnie monitorowany przez co najmniej 5 lat wystąpiła później choroba Parkinsona - w porównaniu do 60 osób (1,08 proc.) poddanych wagotomii wybiórczej i 3,932 osób (1,15 proc.) z grupy kontrolnej.

- Nasze rezultaty stanowią wstępny dowód na to, że choroba Parkinsona może mieć swój początek w jelitach - tłumaczy autorka badania Bojing Liu z Instytutu Karolinska w Szwecji.

Zwraca przy tym uwagę na to, że u ludzi cierpiących na chorobę Parkinsona często pojawiają się również choroby żołądkowo-jelitowe takie jak zaparcia. Oprócz tego wcześniejsze badania wykazały, że w jelitach osób, które zapadły na chorobę Parkinsona, pojawiały się białka, które według teorii mają odgrywać kluczową rolę w chorobie.

Autorka badania zaznacza, że są to dopiero wstępne wyniki, wymagające dalszych badań i analiz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH