Badania: jak unieszkodliwić bombezynę?

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-03-2017, 14:28

Badania: jak unieszkodliwić bombezynę? Opracowany biosensor, którym będzie powierzchnia metalu, ma unieszkodliwić bombezynę

Naukowcy z krakowskiej AGH naleźli sposób, jak zahamować bombezynę - polipeptyd, który mimo, że jest niezbędny człowiekowi, stymuluje również rozwój komórek raka prostaty, piersi i żołądka. Pomocny ma być tutaj biosensor, który zdezaktywuje bombezynę.

Bombezyna stymuluje wydzielanie hormonów przysadkowych i reguluje wydzielanie wewnętrzne. Jest neuroprzekaźnikiem, który na poziomie komórkowym przekazuje informacje przez błonę lipidową - informuje PAP Nauka w Polsce.

Żeby przestał być aktywny, należy znaleźć biologicznie podobny związek, który zadziała jak hamulec. Można też opracować biosensor, którym będzie powierzchnia metalu, i w ten sposób unieszkodliwić bombezynę.

To, jak ta naturalna substancja reaguje z różnymi powierzchniami metalicznymi, sprawdzają obecnie badaczki z Wydziału Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nad biosensorami pracuje zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Edyty Proniewicz. Prace finansowane są z grantu Narodowego Centrum Nauki.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH