Badania: korzystanie z nawigacji „wyłącza” aktywność mózgu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   23-03-2017, 15:24

Badania: korzystanie z nawigacji „wyłącza” aktywność mózgu Kiedy decydujemy się włączyć nawigację, zanika dodatkowa aktywność tych regionów mózgu

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że używanie nawigacji satelitarnej ''wyłącza'' części mózgu, które przy poruszaniu się bez GPS-a byłyby odpowiedzialne za planowanie trasy.

Gdy poruszamy się po ulicach bez pomocy nawigacji satelitarnej, w naszym mózgu aktywują się hipokamp (region odpowiedzialny za pamięć i nawigację) oraz kora przedczołowa (działająca przy planowaniu i podejmowaniu decyzji). Kiedy jednak decydujemy się włączyć nawigację, zanika dodatkowa aktywność tych regionów mózgu - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z University College London (Wielka Brytania).

Podczas badania naukowcy śledzili aktywność mózgu u 24 kierowców poruszających się po symulacji jednej z dzielnic centralnego Londynu. Kiedy kierowcy jeździli samodzielnie, badacze rejestrowali zwiększenie aktywności w hipokampie i korze przedczołowej za każdym razem, kiedy samochód skręcał w nową ulicę. Im więcej było potencjalnych opcji trasy do wyboru, tym większe było poruszenie tych części mózgu.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH