Badania: leki na nadciśnienie nie powodują nowotworów

FARMAKOTERAPIA

Autor: wprost.pl/rynekaptek.pl   02-09-2020, 13:03

Badania: leki na nadciśnienie nie powodują nowotworów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie ma dowodów na to, że leki obniżające ciśnienie krwi zwiększają ryzyko raka – wynika z obszernych badań przeprowadzonych przez badaczy z Wielkiej Brytanii.

- Nasze wyniki powinny uspokoić opinię publiczną o bezpieczeństwie leków przeciwnadciśnieniowych w odniesieniu do raka, co ma ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę ich udowodnione korzyści w ochronie przed zawałem serca i udarem mózgu – powiedziała autorka badania, Emma Copland, epidemiolog z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Jak czytamy na portalu wprost.pl, było to największe badanie dotyczące wyników leczenia raka wśród uczestników randomizowanych badań nad lekami przeciwnadciśnieniowymi – około 260 tys. osób w 31 badaniach.

Zbadano m.in. pięć klas leków przeciwnadciśnieniowych: inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), blokery receptora angiotensyny II (ARB), beta-blokery, blokery kanału wapniowego (CCB) i leki moczopędne.

Badacze ocenili wpływ każdej klasy leków na ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek rodzaju raka, zgonu z powodu raka oraz raka piersi, jelita grubego, płuc, prostaty i skóry. Przed wzięciem udziału w badaniu zbadali również, czy istnieją jakiekolwiek różnice w zależności od wieku, płci, masy ciała, palenia tytoniu i wcześniejszego stosowania leków hipotensyjnych.

Naukowcy nie stwierdzili istotnego wpływu żadnej indywidualnej klasy leków na ogólne ryzyko raka. Podobnie nie było dowodów na to, że jakikolwiek rodzaj leków przeciwnadciśnieniowych miał wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi, jelita grubego, płuc, prostaty lub skóry.

Więcej: zdrowie.wprost.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH