Badania: leki przeciwzakrzepowe nie utrudniają procedur stomatologicznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: Infodent/rynekaptek.pl   20-10-2017, 12:12

 Badania: leki przeciwzakrzepowe nie utrudniają procedur stomatologicznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dwa niezależnie przeprowadzone badania wskazują, że ryzyko śród- i pooperacyjnego krwawienia u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe w trakcie procedury stomatologicznej - jest minimalne. Stąd i przerwa w przyjmowaniu tych leków nie jest konieczna.

Badanie prowadzone przez King's College Hospital w Londynie (opublikował je British Dental Journal) objęło 82 pacjentów, którzy w trakcie terapii przeciwzakrzepowej przeszli 111 chirurgicznych procedur w jamie ustnej.

W większości były to ekstrakcje zębów. W przypadku 32 proc. zabiegów zalecano przerwanie terapii przeciwzakrzepowej, przed lub po procedurze. Jednak krwawienie występowało bardzo rzadko (13,5 proc. przypadków) i jedynie 6,3 proc. wymagało specjalnej interwencji. Na tej podstawie autorzy badania stwierdzili, większość pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe może bezpiecznie przejść zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Inne badanie prowadzone na Tel Aviv University (opublikowane w Quintessence International) dotyczyło 111 pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, 72 osoby przeszły w sumie 305 zabiegów podczas 115 wizyt. Odnotowano jeden przypadek silnego krwawienia i sześć słabo nasilonego krwawienia.

Stąd wysnuto podobny wniosek jak w badaniu brytyjskim - niezależnie od stopnia inwazyjności procedury nic nie wskazuje na to, aby ryzyko wystąpienia krwotoku u pacjentów w trakcie terapii przeciwzakrzepowej było duże i by jego konsekwencje mogły być dla nich groźne.

Więcej: www.infodent24.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH