
Dwa niezależnie przeprowadzone badania wskazują, że ryzyko śród- i pooperacyjnego krwawienia u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe w trakcie procedury stomatologicznej - jest minimalne. Stąd i przerwa w przyjmowaniu tych leków nie jest konieczna.
Badanie prowadzone przez King's College Hospital w Londynie (opublikował je British Dental Journal) objęło 82 pacjentów, którzy w trakcie terapii przeciwzakrzepowej przeszli 111 chirurgicznych procedur w jamie ustnej.
W większości były to ekstrakcje zębów. W przypadku 32 proc. zabiegów zalecano przerwanie terapii przeciwzakrzepowej, przed lub po procedurze. Jednak krwawienie występowało bardzo rzadko (13,5 proc. przypadków) i jedynie 6,3 proc. wymagało specjalnej interwencji. Na tej podstawie autorzy badania stwierdzili, większość pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe może bezpiecznie przejść zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Inne badanie prowadzone na Tel Aviv University (opublikowane w Quintessence International) dotyczyło 111 pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, 72 osoby przeszły w sumie 305 zabiegów podczas 115 wizyt. Odnotowano jeden przypadek silnego krwawienia i sześć słabo nasilonego krwawienia.
Stąd wysnuto podobny wniosek jak w badaniu brytyjskim - niezależnie od stopnia inwazyjności procedury nic nie wskazuje na to, aby ryzyko wystąpienia krwotoku u pacjentów w trakcie terapii przeciwzakrzepowej było duże i by jego konsekwencje mogły być dla nich groźne.
Więcej: www.infodent24.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych