Badania nad zespołem sercowo-nerkowym

FARMAKOTERAPIA

Autor: ptkardio.pl/rynekaptek.pl   15-03-2011, 15:04

Wpływ i kliniczne prognozowanie pogorszenia funkcji nerek w ostrej zdekompensowanej niewydolności serca.

Pogorszenie czynności nerek (WRF) jest częstym powikłaniem leczenia ostrej zdekompensowanej niewydolności serca (ADHF). Stan ten został określony jako „zespół sercowo-nerkowy typu I”.

U ok. 20–40% pacjentów hospitalizowanych z powodu ADHF jednocześnie rozwija się WRF. Celem badania było określenie klinicznych czynników predykcyjnych WRF w dużej grupie chorych z ADHF oraz ustalenie nowej skali ryzyka do przewidywania WRF i zweryfikowanie wcześniej ustalonej oceny ryzyka Formana.

W okresie od maja 2001 do kwietnia 2002 r. i od kwietnia 2006 do kwietnia 2010 r. przebadano wszystkich pacjentów zgłaszających się z objawami ostrej duszności na oddziały ratunkowe ośrodków uczestniczących w badaniu (University Hospital, Basel, Kantonsspital Aarau, Kantonsspital, Lucerne).

Stwierdzono, że WRF było powszechne u pacjentów z ostrą zdekompensowaną niewydolnością serca i było związane z istotnie gorszymi wynikami leczenia. Jednak parametry kliniczne nie pozwoliły na odpowiednie przewidzenie WRF, co uniemożliwiło prewencję.

Autor: Katarzyna Dudzińska 

Więcej: http://www.ptkardio.pl/Wplyw_i_kliniczne_prognozowanie_
pogorszenia_funkcji_nerek_w_ostrej_zdekompensowanej_niewydolnosci_serca-1154
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH