Badania: naukowcy coraz bliżej pokonania wirusa HIV?

FARMAKOTERAPIA

Autor: gazeta.pl/rynekaptek.pl   04-05-2017, 08:24

Badania: naukowcy coraz bliżej pokonania wirusa HIV? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badaczom z USA usunęli wirus HIV z organizmów myszy. Udało im się tego dokonać za pomocą nowoczesnej techniki edycji genów - informuje portal gazeta.pl.

Badacze z Filadelfii pokazali, że są w stanie usunąć wirusa HIV z genomu zwierząt - w tym przypadku myszy. Do organizmu myszy przeszczepiono ludzkie komórki układu odpornościowego i zainfekowano je wirusem HIV. Następnie usunięto go dzięki nowatorskiej metodzie modyfikowania genów CRISPR/Cas9.

To duży krok w rozwoju badań nad HIV; wydaje się, że jesteśmy coraz bliżej pokonania wirusa. Powszechnie stosuje się leki antyretrowirusowe, które zmniejszają replikowanie się wirusa do minimum, nie potrafią jednak pozbyć się go na dobre. Mimo tego pozwalają pacjentom na długie, satysfakcjonujące życie bez objawów choroby.

Badania prowadzi Uniwersytet Temple w Filadelfii. Naukowcy współpracowali z kolegami po fachu z Uniwersytetu w Pittsburghu. To nie pierwsza publikacja Uniwersytetu Temple dotycząca "wyjęcia" wirusa HIV z zainfekowanego materiału genetycznego. Naukowcy z Filadelfii pracują nad sposobem na wyeliminowanie HIV od lat; w zeszłym roku udało im się wyodrębnić i usunąć wirusa z wyhodowanych komórek ludzkich. Do eksperymentu użyto krwi pobranej od pacjentów zakażonych HIV. Badania na myszach to kolejny etap złożonego projektu naukowego.

Ogólnie rzecz ujmując, CRISPR/Cas9 to rodzaj molekularnych nożyczek zdolnych do modyfikowania (edycji) genów. Umożliwiły one naukowcom z Filadelfii "wycięcie" z kodu genetycznego myszy dwóch postaci wirusa HIV-1 - świeżej, dopiero co wszczepionej oraz ukrytej, przewlekłej.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH