
Innowacyjną metodę śledzenia wewnątrzkomórkowego poboru leków opracowali naukowcy ze Szwajcarii - czytamy na łamach "ACS Sensors".
Jak wyjaśniają autorzy pracy z Institute of Chemical Sciences and Engineering w Lozannie (Szwajcaria) przy projektowaniu i testowaniu nowych leków kluczową kwestią jest upewnienie się, że lek rzeczywiście dociera tam, gdzie powinien oraz czy wnika do miejsca docelowego w odpowiednim stężeniu.
Tymczasem obecnie dostępne metody monitorowania leków przeprowadzane są w mało realistycznych warunkach. Drugą ich wadą jest to, że nie dostarczają informacji o ilości leku, która faktycznie przedostała się do komórki.
Grupa badaczy pod kierunkiem prof. Kai'a Johnsson'a opracowała innowacyjną metodę śledzenia poboru leków wewnątrz komórek organizmu. Ich rozwiązanie opiera się fluorescencyjnych białkach detektorowych.
Podstawą metody jest biosensor składający się z celu (targetu) dla konkretnego leku oraz dwóch białek fluorescencyjnych. Kiedy lek nie jest obecny w komórce, białka fluoryzują na określony kolor, gdy lek jest obecny, kolor zmienia się.
Jednocześnie naukowcy oceniali zdolność do przechodzenia leku przez błony komórkowe oraz kinetykę wprowadzania i uwalniania do oraz z komórki różnego typu cząsteczek białkowych.
Zdaniem naukowców, czujniki takie można z powodzeniem umieszczać w komórkach organizmu człowieka, co umożliwiałoby badaczom monitorowanie wychwytu leków.
Swoje eksperymenty naukowcy prowadzili na dwóch klas "targetów": związanych z transportem dwutlenku węgla oraz z homeostazą pH w organizmie człowieka. Specjaliści zapewniają jednak, że ich metoda może być stosowana do wszelkich innych enzymów będących przedmiotem zainteresowania przemysłu farmaceutycznego.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych