
Amerykańscy naukowcy dowiedli, że osoby, które przed ukończeniem 18. roku życia, doświadczyły przemocy fizycznej lub seksualnej, albo były świadkami aktów agresji w rodzinie, mają w późniejszym życiu trudności ze skupieniem uwagi - zawiadamia pismo „Brain and Behavior”.
W mózgach osób posiadających traumatyczne przeżycia z dzieciństwa naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego (USA) wykryli nieprawidłowe połączenia pomiędzy obszarem przetwarzającym emocje a miejscem odpowiedzialnym za koncentrację.
Badacze porównali dwie grupy młodych weteranów wojennych. Analizy pokazały, że ofiary przemocy gorzej niż pozostali radziły sobie w testach uwagi - miały problemy z utrzymaniem koncentracji. W ich mózgach zaobserwowano zaburzoną komunikację między ciałem migdałowatym (siedliskiem emocji) a korą przedczołową (ośrodkiem koncentracji).
- Trauma z młodości może powodować w późniejszym życiu nie tylko problemy emocjonalne, ale również ze względu na zmiany w mózgu wpływać na codzienne funkcjonowanie w obszarach, takich jak praca, edukacja, relacje, czy też prowadzenie pojazdów - podsumowuje Michael Esterman, jeden z autorów badania.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych