Badania: poziom przeciwciał przeciwko koronawirusowi spada 3 miesiące po zaszczepieniu

FARMAKOTERAPIA

Autor: Wojciech Kuta, RZ   12-04-2021, 15:15

Badania: poziom przeciwciał przeciwko koronawirusowi spada 3 miesiące po zaszczepieniu Poziom przeciwciał przeciwko koronawirusowi spada 3 miesiące po zaszczepieniu. Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Z danych pochodzących z badania pracowników szpitala Sheba (Ramat Gan) w Izraelu wynika, że poziom przeciwciał u osób zaszczepionych Comirnaty spada drastycznie po 3 miesiącach. Co to oznacza?

Jak napisał na Twitterze gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie "badania pracowników szpitala Sheba (Ramat Gan) wykazały, że ilość przeciwciał u zaszczepionych spada drastycznie po 3 miesiącach od podania dwóch dawek Comirnaty do poziomu będącego normą u niezaszczepionych”.

„Odkrycie znajduje potwierdzenie w rosnącej liczbie hospitalizacji osób zaszczepionych. Nie wyklucza to szansy wytworzenia skutecznej w ochronie pamięci immunologicznej, to jednak wymaga potwierdzenia w badaniach. Cel na dziś: szybkie, masowe szczepienia” - zaznaczył szef WIM w kolejnym poście.

 Do wyników badań w szpitalu Sheba Medical Center w Ramat Gan (Izrael) odniósł się w radiowej Jedynce w „Sygnałach dnia” prof. Krzysztof Pyrć, mikrobiolog i wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Co wykazują te badania?
- Te badania nie wskazują, że szczepionka jest nieskuteczna. Ich wyniki pokazują natomiast, że osoby, które były szczepione, częściej zakażają się wariantem południowoafrykańskim w porównaniu do wariantu klasycznego. Jednak te częstsze zakażenia wariantem południowoafrykańskim mają łagodny przebieg - podkreśla prof. Pyrć.

Dodał, że na razie trudno jest dokładnie określić, na jak długo obecne szczepionki dawać będą ochronę w postaci odporności. - Nie wiemy jeszcze czy to będzie rok, a może kilka lat. Pamiętajmy jednak, że dzisiaj mierzymy tylko poziom przeciwciał, a przecież jest również odpowiedź komórkowa - zaznaczył.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH