Badania: pozytywny nastrój zmienia postrzeganie bólu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   30-05-2017, 08:23

Badania: pozytywny nastrój zmienia postrzeganie bólu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ból kojarzy się z emocjami negatywnymi. Większość dotychczasowych naukowych badań dotyczyła przede wszystkim wpływu negatywnego nastroju na zapamiętanie bólu. Badacze z Krakowa postanowili wyjść poza ten trend i sprawdzić sposób oddziaływania emocji pozytywnych.

Wyniki uzyskane przez naukowców IP UJ potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia dotyczące tego zjawiska. Inne badania wykazywały m.in., że po pewnym czasie ból przewlekły pamiętany jest jako silniejszy, a ból porodowy jako słabszy niż w rzeczywistości.

- Taka tendencja wynika m.in. właśnie z pozytywnego nastawienia. Ból porodowy czemuś służy, przynosi coś dobrego, zapowiada szczęście. Dlatego może być pamiętany jako słabszy. Przed kilkoma laty przebadaliśmy też maratończyków. Uzyskaliśmy wynik dokładnie taki sam, jak w przypadku bólu porodowego: pamiętany był on jako słabszy. Podobnie dzieje się prawdopodobnie np. z bólem towarzyszącym honorowemu oddawaniu krwi - wyjaśnił PAP dr hab. Przemysław Bąbel.

Dotychczasowe badania pokazują m.in., że pamięć bólu zmienia się też wraz z czasem, który upłynął od doświadczenia bólowego. Sprawa jest jednak dość skomplikowana. Nie zawsze dłuższy czas, który upłynął od doświadczenia bólowego, oznacza większe zniekształcenie naszego wspomnienia. Niektóre badania pokazują, że do zniekształceń pamięci bólu może dojść niemal natychmiast - nawet po pięciu minutach od doświadczenia bólowego. Według innych zniekształcenia mogą nie występować nawet po latach.

- W innych naszych badaniach pokazaliśmy, że po 3 i 6 miesiącach ból wywołany eksperymentalnie jest pamiętany adekwatnie. Natomiast w eksperymencie dotyczącym emocji pozytywnych okazało się, że zniekształcenia występują wcześniej - miesiąc po badaniu – wyjaśnia dr hab. Przemysław Bąbel.

Badacz zaznacza, że warto badać to zjawisko, bo pamięć bólu może mieć poważne konsekwencje np. dla naszego zdrowia. - W wielu przypadkach jest czynnikiem decydującym o tym, czy powtórzymy dane doświadczenie; czy wrócimy na bolesne acz konieczne badanie czy zabieg – podkreśla dr Bąbel.

Badania opublikowano w piśmie Pain Management Nursing, a sfinansowano w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH