Badania: preparat "na erekcję" może być jeszcze skuteczniejszy

FARMAKOTERAPIA

Autor: rmf24.pl/rynekaptek.pl   21-09-2017, 11:27

Badania: preparat "na erekcję" może być jeszcze skuteczniejszy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacze z z Uniwersytetu Śląskiego opracowali metodę na skuteczniejsze przyswajanie tadalafilu - preparatu stosowanego u mężczyzn borykających się z problemami z erekcją. Udało im się stworzyć wysoce stabilną, amorficzną formę tej substancji.


Amorfizacja to jeden ze sposobów na poprawę działania leków. Zgodnie z założeniami, amorficzne preparaty mają nie tylko działać szybciej i skuteczniej. Mają też być bezpieczniejsze dla organizmu od środków obecnie dostępnych na rynku farmaceutycznym  - wyjaśnia portal rmf24.pl.

Jak wskazał prof. Marian Paluch z Zakładu Biofizyki i Fizyki Molekularnej Uniwersytetu Śląskiego, ponad 90 proc. substancji aktywnych zawartych w produktach leczniczych o stałej postaci (tabletki czy kapsułki) to substancje krystaliczne. Dodał, że przekształcając krystaliczną substancję aktywną do formy amorficznej można otrzymać produkt znacznie lepiej przyswajalny od materiału początkowego.

Jednym z głównych zadań, przed którymi stanęli naukowcy z UŚ zajmujący się tadalafilem, było więc opracowanie sposobu otrzymywania jego amorficznej formy, która wykazywałaby wysoką fizykochemiczną stabilność.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom otrzymano czysty, stabilny związek o znakomitej przyswajalności, który łatwo można przetworzyć, by nadać mu końcową postać leku.

Więcej: http://twojezdrowie.rmf24.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH