Badania: spaliny samochodowe uszkadzają DNA u dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   24-05-2017, 15:47

Badania: spaliny samochodowe uszkadzają DNA u dzieci Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA) uważają, że  tzw. PAH, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, główny składnik zanieczyszczeń spalin samochodowych, powoduje przyspieszone skracanie się telomerów u dzieci i nastolatków.

Publikacja na ten temat ukazała się w piśmie Journal of Occupational and Environmental Medicine. Naukowcy przebadali czternaścioro dzieci i nastolatków (z których część miała astmę) mieszkających we Fresno w Kalifornii, drugim najbardziej zanieczyszczonym mieście USA - informuje Gazeta Wyborcza.

Wnioski z badań sugerują, że wraz ze wzrostem stężenia PAH telomery szybciej się skracają, co może być wskaźnikiem uszkodzeń DNA. Ponadto zauważono, że stężenie PAH może wpływać na to, czy u danego dziecka rozwinie się astma, czy nie.

Naukowcy wiążą skracanie się telomerów z procesem starzenia się organizmu, a także ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów. Zwracają też uwagę, że dzieci bardziej niż dorośli mogą być podatne na uszkodzenia materiału genetycznego spowodowanego przez zanieczyszczenia cywilizacyjne.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH