
Amerykańscy naukowcy postanowili stworzyć nowe narzędzia do walki z infekcjami lekoopornymi. Wzorowali się na strategii wykorzystywanej przy leczeniu celowanym u pacjentów onkologicznych.
Naukowcy uznali, że należy wykorzystać peptydy przeciwdrobnoustrojowe – naturalnie występujące białka obronne, które mogą zabijać wiele typów bakterii, atakując błonę komórkową i białka lub wpływając na procesy wewnątrzkomórkowe, takie jak synteza białek. Zapakowane w nanocząsteczkę krzemową znacząco zmniejszyły liczbę bakterii w płucach zainfekowanych myszy.
Do badania wykorzystano syntetyczną toksynę bakteryjną o nazwie KLAKAK. Konfrontowano ją z różnymi peptydami, które działają na błony komórkowe bakterii. Spośród 25 tandemów najlepszym okazała się kombinacja KLAKAK i peptydu zwanego laktoferyną, który okazał się 30 razy skuteczniejszy w zabijaniu Pseudomonas aeruginosa niż inne substancje i posiada tylko minimalne toksyczne działanie na komórki ludzkie.
Badacze mają nadzieję, że tę metodę będzie można zastosować w leczeniu innych trudnych do zwalczenia chorób, takich jak gruźlica.
Więcej: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych