Badania: ta terapia niweluje halucynacje u osób ze schizofrenią

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-09-2017, 14:41

Badania: ta terapia niweluje halucynacje u osób ze schizofrenią Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna zastosowana w odpowiednim miejscu mózgu pomaga niektórym pacjentom ze schizofrenią, którzy doświadczają halucynacji głosowych – wykazali naukowcy z Uniwersytetu w Caen we Francji.

Wyniki badania zaprezentowano na tegorocznej konferencji European College of Neuropsychopharmacology w Paryżu. Będą one także opublikowane w "Journal of Psychoses and Related Disorders".

Badacze zaprosili do laboratorium 59 osób cierpiących na schizofrenię objawiającą się m.in. halucynacjami głosowymi. Za pomocą specjalnego kwestionariusza zmierzyli u uczestników natężenie problemu, a następnie przypisali ich do dwóch grup - terapeutycznej i kontrolnej.

Grupa terapeutyczna była leczona metodą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS). Przez dwa dni otrzymywała serię magnetycznych impulsów o częstotliwości 20 Hz kierowanych w okolicę płata skroniowego mózgu. Grupa kontrolna podlegała leczeniu placebo - z wykorzystaniem neutralnych środków.

Po dwóch tygodniach naukowcy ponownie ocenili natężenie symptomów u badanych pacjentów. Okazało się, że leczenie metodą TMS poskutkowało w przypadku 34,6 proc. osób z grupy terapeutycznej. Badani z tej grupy doświadczyli ponad 30-procentowego spadku natężenia objawów. W grupie kontrolnej takim wynikiem mogło pochwalić się zaledwie 9,1 proc. pacjentów.

- Omamy słuchowe, czy też słyszenie głosów, to objaw schizofrenii, który może być uciążliwy zarówno dla pacjentów, jak i ich bliskich. Jest to pierwsze badanie kliniczne z grupą kontrolną, które pokazuje poprawę u tego typu pacjentów na skutek zastosowania wysokiej częstotliwości TMS nakierowanej na specyficzny obszar mózgu - mówi koordynatorka badania prof. Sonia Dollfus.

- Wynikają z tego dwie rzeczy. Po pierwsze, możemy teraz z pewnym przekonaniem stwierdzić, że zidentyfikowaliśmy anatomiczny obszar związany z doświadczaniem halucynacji głosowych w schizofrenii. Po drugie, wykazaliśmy, że leczenie wysokiej częstotliwości TMS pomaga niektórym pacjentom - dodaje badaczka.

Na halucynacje głosowe cierpi około 70 proc. pacjentów ze schizofrenią. Omamy słuchowe mogą przyjmować u nich różnoraką formę - głosów pochodzących z wewnątrz lub zewnątrz; głosów przyjaznych, wrogich, krytykujących lub nakazujących. Jest to objaw, który w dużym stopniu upośledza codzienne funkcjonowanie chorych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH