Badania: ten lek w I linii jest skuteczny w NDRP

FARMAKOTERAPIA

Autor: MSD/ rynekaptek.pl   16-11-2017, 15:02

Badania: ten lek w I linii jest skuteczny w NDRP Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lek Keytruda (pembrolizumab), stosowany jako leczenie w pierwszej linii, ponad dwukrotnie wydłuża całkowity czas przeżycia pacjentów z przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca z wysoką ekspresją PD-L1 w porównaniu z chemioterapią w dwuletnim okresie obserwacji - informuje MSD w komunikacie.

Firma MSD zaprezentowała wyniki badania 3 fazy KEYNOTE-024 podczas 18 Światowej Konferencji Raka Płuc w Jokohamie. Badanie dotyczyło leczenia przeciwciałami anty-PD-1 w pierwszej linii u pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP), których guzy prezentują wysoką ekspresję PD-L1 (odsetek komórek nowotworowych [ang. tumor proportion score, TPS] powyżej 50%). W badaniu biorą udział pacjenci z płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym NDRP bez mutacji EGFR lub ALK.

Dostępne dane z dodatkowych 6 miesięcy nadal wskazują na zmniejszenie ryzyka zgonu o 37 procent w przypadku pacjentów otrzymujących pembrolizumab w porównaniu z chemioterapią w oparciu o ponad dwuletnią obserwację. Mediana przeżycia całkowitego w przypadku pacjentów leczonych lekiem wyniosła 30 miesięcy, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku pacjentów otrzymujących chemioterapię (14,2 miesiąca).

Produkt leczniczy KEYTRUDA to terapia anty-PD-1, której działanie polega na zwiększaniu zdolności układu odpornościowego do wykrywania i zwalczania komórek nowotworowych. To humanizowane przeciwciało monoklonalne, które blokuje interakcje między PD-1 a jego ligandami PD-L1 i PD-L2, aktywując tym samym limfocyty T, które mogą wpływać zarówno na komórki nowotworowe, jak i na zdrowe komórki.

MSD posiada największy w branży program immuno-onkologicznych badań klinicznych, który obecnie obejmuje ponad 600 badań z lekiem KEYTRUDA w szerokim spektrum nowotworów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH