
Amerykańskim naukowcom udało się usunąć z DNA ludzkich embrionów mutację genetyczną powodującą chorobę serca. Być może dzięki temu dokonaniu w przyszłości uda się zapobiec rozwojowi wielu chorób genetycznych.
Zespół amerykańskich naukowców pod kierownictwem Shoukhrata Mitalipova, specjalisty biologii reprodukcyjnej z Uniwersytetu w Portland, "wyciął" z DNA embrionu mutację genetyczną odpowiedzialną za rozwój kardiomiopatii za pomocą technologii CRISPR-Cas9 - informuje Gazeta Wyborcza.
CRISPR-Cas9 to rodzaj molekularnych nożyczek zdolnych do modyfikowania (edycji) genów. Technologia pozwala na cięcie DNA i wyjęcie wadliwego genu. Dzięki niej można edytować genomy tak, aby pozbywać się uszkodzonych (potencjalnie chorobotwórczych) fragmentów DNA.
Metoda ta wciąż nie jest jednak całkowicie bezpieczna: może np. dojść do usunięcia zbyt dużego fragmentu DNA. Mimo to wskaźnik jej dokładności jest wysoki - wynosi 70 proc. CRISPR-Cas9 pozwoliła na usunięcie wadliwych genów 72 procent embrionów (42 z 58), na których przeprowadzano doświadczenia.
Więcej: www.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych