Badania w Japonii: palenie zwiększa ryzyko poronień

FARMAKOTERAPIA

Autor: Reuters/rynekaptek.pl   03-01-2011, 11:06

Badania japońskich naukowców wskazują, że rzucenie palenia przed zajściem w ciążę zmniejsza prawdopodobieństwo poronienia.

Jak informuje Reuters Health, naukowcy z Uniwersytetu w Osace dowiedli, że u kobiet, które dużo paliły we wczesnej ciąży dwa razy częściej niż u niepalących dochodziło do poronień w pierwszym trymestrze.

Badacze przeanalizowali dokumentację medyczną łącznie 1290 kobiet: 430, u których wystąpiło poronienie w pierwszym trymestrze ciąży oraz 860, które były w tym wieku, co kobiety z pierwszej grupy, ale urodziły dzieci bez problemów w tym samym roku, w którym dochodziło do poronień u kobiet z pierwszej grupy. 

Wyniki, jakie uzyskano zestawiono w układzie 1:2 – dane każdej kobiety, która poroniła porównano z danymi dwóch innych kobiet, które urodziły dzieci bez problemów. 

Po zestawieniu wyników okazało się, że kobiety palące w początkowym okresie ciąży przynajmniej 20 papierosów dziennie były dwa bardziej narażone na ryzyko wczesnego poronienia niż te, które nie paliły albo paliły mało.  

Reuters podaje, że eksperci uważają, iż większość poronień w pierwszym trymestrze jest spowodowana rzadką nieprawidłowością genetyczną, toteż są one trudne do uniknięcia. 

Tym samym wyniki uzyskane przez japońskich naukowców nie dowodzą jednoznacznie, że to tylko palenie było przyczyną poronień w badanej grupie kobiet. Badacze wykazali jednak związek pomiędzy paleniem a poronieniami. 

Więcej: www.reuters.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH