Badania: witamina D zahamowuje rozwój cech autystycznych

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-03-2017, 08:02

 Badania: witamina D zahamowuje rozwój cech autystycznych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Australii wykazali, że potomstwo myszy otrzymujących w pierwszym trymestrze ciąży aktywną formę witaminy D nie rozwija cech autystycznych.

W naszym badaniu wykorzystaliśmy powszechnie uznany model autyzmu, w ramach którego myszy zachowują się w sposób odbiegający od normy, tzn. przejawiają stereotypowe wzorce zachowania oraz wykazują deficyty w zakresie interakcji społecznych i uczenia się - mówi koordynator projektu, prof. Darryl Eyles.

Badacze przekonują, że ciężarne samice suplementowane aktywną formą witaminy D w pierwszym trymestrze ciąży rodziły młode, które nie rozwijały cech autystycznych.

Specjaliści stwierdzili również, że ochronne działanie witaminy D - wbrew wcześniejszym ustaleniom - nie zależało od jej właściwości przeciwzapalnych.

W poprzednich badaniach - prowadzonych na ludziach, naukowcy z Uniwersytetu w Queensland zaobserwowali, że u ciężarnych kobiet z niskim poziomem witaminy D występuje większe ryzyko urodzenia dziecka z objawami autyzmu.

Niestety kobietom w ciąży nie można podawać aktywnej formy witaminy D, gdyż może to uszkodzić kościec rozwijającego się płodu.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH