
Naukowcy z Australii wykazali, że potomstwo myszy otrzymujących w pierwszym trymestrze ciąży aktywną formę witaminy D nie rozwija cech autystycznych.
W naszym badaniu wykorzystaliśmy powszechnie uznany model autyzmu, w ramach którego myszy zachowują się w sposób odbiegający od normy, tzn. przejawiają stereotypowe wzorce zachowania oraz wykazują deficyty w zakresie interakcji społecznych i uczenia się - mówi koordynator projektu, prof. Darryl Eyles.
Badacze przekonują, że ciężarne samice suplementowane aktywną formą witaminy D w pierwszym trymestrze ciąży rodziły młode, które nie rozwijały cech autystycznych.
Specjaliści stwierdzili również, że ochronne działanie witaminy D - wbrew wcześniejszym ustaleniom - nie zależało od jej właściwości przeciwzapalnych.
W poprzednich badaniach - prowadzonych na ludziach, naukowcy z Uniwersytetu w Queensland zaobserwowali, że u ciężarnych kobiet z niskim poziomem witaminy D występuje większe ryzyko urodzenia dziecka z objawami autyzmu.
Niestety kobietom w ciąży nie można podawać aktywnej formy witaminy D, gdyż może to uszkodzić kościec rozwijającego się płodu.
Więcej: PAP-Nauka w Polsce
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych