Badania: wszystkie dawki szczepionki w jednym zastrzyku

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   19-09-2017, 11:08

Badania: wszystkie dawki szczepionki w jednym zastrzyku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa technologia może pozwolić na podanie wszystkich dawek szczepionek okresu dziecięcego w jednym zastrzyku – informuje „Science”.

Taką możliwość mogą dać opracowane przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology mikroskopijne kapsułki, które najpierw uwalniają dawkę początkową, a po odpowiednim czasie - dawki przypominające (booster).

Wykonane z biodegradowalnego polimeru kapsułki wyglądają jak miniaturowe filiżanki, napełnione szczepionką i zamknięte wieczkiem zamocowanym metodą zgrzewania. Jak wykazały testy ze szczepionką na polio, w takim opakowaniu nie traci ona aktywności.

Na razie metodę wypróbowano tylko na myszach - zawartość mikrokapsułek (substancja fluorescencyjna) uwalniała się dokładnie 9, 20 i 41 dni od wstrzyknięcia. Opracowano także mikrokapsułki uwalniające swoją zawartość po setkach dni.

Wcześniejsze rozwiązania uwalniały szczepionkę czy lek stopniowo. Nowa metoda pozwala to robić w sposób szybki i krótkotrwały, co lepiej sprawdza się w przypadku szczepionek.

Zdaniem twórców metody mogłaby ona wyeliminować konieczność wielokrotnego wykonywania zastrzyków u dzieci. To ważne zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie organizowanie szczepień jest dużym wyzwaniem organizacyjnym.

Oprócz szczepionek, w podobny sposób można by podawać inne leki wymagające wielokrotnych zastrzyków - stosowane w leczeniu alergii, cukrzycy, a nawet nowotworów.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że w przypadku "automatycznie" działającej szczepionki nie ma możliwości wstrzymania kolejnej dawki, gdy pojawia się przeciwskazania - na przykład podczas infekcji wirusowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH