Badania: wynaleziono lek minimalizujący ryzyko powikłań miażdżycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-09-2017, 08:23

Badania: wynaleziono lek minimalizujący ryzyko powikłań miażdżycy Wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi jest znanym czynnikiem ryzyka miażdżycy tętnic

Specjaliści mówią już o nowej erze w leczeniu hipercholesterolemii, będącej główną przyczyną miażdżycy naczyń. Chodzi o wyniki ostatniej analizy badania FOURIER nad nowym lekiem z grupy tzw. inhibitorów PCSK9, który bezpiecznie obniża poziom ''złego'' cholesterolu do bardzo niskich wartości.

Dodał, że inhibitory PCSK9 są drogie, dlatego nie mogą być na razie stosowane w szerokiej populacji pacjentów. Jednak już dzisiaj powinny być dostępne dla pacjentów bardzo wysokiego ryzyka. Szacuje się, że jest to kilka tysięcy osób w Polsce. Do grupy tej zalicza się osoby, które mimo stosowania standardowej terapii mają wysokie stężenie cholesterolu i nawrotowe zdarzenia sercowo-naczyniowe (zawały serca, udary mózgu) oraz pacjentów z tzw. rodzinną hipercholesterolemią, czyli wysokim poziomem cholesterolu spowodowanym mutacją, który trudno obniżyć przy pomocy statyn. Członkowie tych rodzin są szczególnie narażeni na zachorowania na choroby układu krążenia.

Prof. Dudek zaznaczył też, że inhibitory PCSK9 mogą być wygodną i skuteczną alternatywą dla LDL-aferezy - uciążliwej metody terapii pacjentów z rodzinną hipercholesterolemią, która wiąże się ze znaczącym ryzykiem powikłań, np. w postaci infekcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH