Badania: z pomocą aspiryny zęby same się regenerują

FARMAKOTERAPIA

Autor: smn/rynekaptek.pl   12-09-2017, 10:41

Badania: z pomocą aspiryny zęby same się regenerują Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyniki nowych badań wykazały, że aspiryna stymuluje komórki macierzyste, zwiększając procesy regeneracyjne w zębie. Tym samy może odwrócić proces próchnicowy, a umiejętnie stosowana jest prostym sposobem na ograniczenie liczby wypełnień.

Aspiryna okrzyknięta cudownym lekiem XX wieku, właśnie dowiodła swych kolejnych zalet, w badaniu prowadzonym przez prof. Ikhlas El Karim ze School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences w Queen's University Belfast.

Badaczka skoncentrowała się na komórkach macierzystych, a konkretnie postanowiła sprawdzić na ile dentysta może stymulować ich zdolności regeneracyjne w odtwarzaniu zniszczonego przez próchnicę zęba, a tym samym zniwelować potrzebę opracowywania ubytku. Wyniki swojej pracy przedstawiła na dorocznej konferencji British Society for Oral and Dental Research .

Oczywiście zęby mają niewielkie zdolności do regeneracji utraconych tkanek. Mogą jednak tworzyć się w nich cienkie paski zębiny, jeśli miazga zostanie wyeksponowana. Ten proces naprawczy nie jest w stanie jednak wypełnić rozległego ubytku.

- Mechanizm działania aspiryny, który odkryliśmy, może stać się początkiem leczenia, na skutek którego zęby będą się same regenerowały - cieszy się prof. El Karim.

Do takich wniosków doprowadziły wyniki doświadczenia, w którym komórki macierzyste umieszczone w naczyniu laboratoryjnym i traktowane aspiryną produkowały zębinę. Teraz przed naukowcami opracowanie sposoby w jaki lek ma być stosowany na chory ząb. - Trzeba wynaleźć metodę, dzięki której aspiryna będzie uwalniana przez długi okres czasu, ponieważ aspiryna zastosowana na ubytek szybko zostanie wymyta. Będziemy współpracować z farmaceutami by odkryć nośnik, który spełni te wymagania. - opowiada prof. El Karim.

To ma być lek stosowany przez dentystę w gabinecie stomatologicznym, a nie jak obecnie aspiryna jest stosowana, czyli przez pacjenta. Sam fakt, że aspiryna jest już lekiem licencjonowanym powinien ułatwić opracować nowy sposób terapii.

Nowe podejście do leczenia próchnicy może nie tylko wydłużyć czas życia zębów, ale także dać potężne oszczędności systemowi opieki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH