Badania zmiany w komórkach raka piersi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-02-2011, 08:15

Opracowanie bardziej efektywnych schematów leczenia nowotworów piersi, dopasowanych indywidualnie do każdej chorej, jest możliwe dzięki lepszemu zrozumieniu procesu inwazji i przerzutowania.

To z kolei wymaga opracowania metod, które pozwolą na poznanie zmian w komórkach nowotworu na różnych etapach jego rozsiewu.

Nad takimi metodami pracuje Aleksandra Markiewicz z Katedry Biotechnologii Medycznej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Słuchaczka Studiów Doktoranckich z Chemii i Biochemii jest jedną z tegorocznych laureatek projektu stypendialnego InnoDoktorant.

- To właśnie zmiany molekularne pozwalają komórkom guza pierwotnego na nabycie fenotypu inwazyjnego, który warunkuje przejście komórek do naczyń i powstanie przerzutu w odległym miejscu organizmu - tłumaczy doktorantka.

Badaczka będzie analizować nie tylko komórki znajdujące się w guzie pierwotnym i przerzutach, ale także krążące w krwioobiegu komórki nowotworowe, które mogą inicjować tworzenie tychże przerzutów. Jako że liczba komórek nowotworowych krążących we krwi może być bardzo niewielka, musi w tym celu opracować czułe i specyficzne metody ich wykrywania i izolacji. Obecnie stosowane techniki są w stanie wykryć jedynie pewną frakcję komórek krążących.

- Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, a zastosowane leczenie u dużej części chorych okazuje się nieskuteczne, terapia jest przerywana z powodu objawów niepożądanych. W konsekwencji dochodzi do powstania przerzutów, które są najczęstszą przyczyną śmierci - przypomina Markiewicz.


Jak tłumaczy, dzieje się tak, bo klasyczne czynniki rokownicze - na przykład wielkość guza czy obecność przerzutów w węzłach chłonnych - nie zawsze pozwalają na wybranie najlepszej opcji leczenia. Prowadzone badania mogą pozwolić na zidentyfikowanie nowych czynników rokowniczych.


Jak wyjaśnia autorka doktoratu, mają one umożliwić indywidualizację leczenia chorych na raka piersi poprzez rozróżnienie przypadków o różnych rokowaniach, którym można przypisać odrębne schematy leczenia. To pozwoli na zwiększenie efektywności terapii, zredukowanie ich skutków ubocznych u części chorych, a także może obniżyć koszty leczenia tego nowotworu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH