
Związek o nazwie agrina, w badaniach na zwierzętach powodował regenerację uszkodzonych kości i chrząstek - wykazali brytyjscy naukowcy. Liczą na to, że z jego pomocą będzie można np. leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów.
Choć kości goją się sprawnie, to pokrywająca je w stawach chrząstka ma w tym względzie dużo słabsze możliwości - przypominają specjaliści z Queen Mary University of London. Tymczasem to właśnie dzięki niej stawy mogą poruszać się przy minimalnym tarciu. Uszkodzenie chrząstki, które się nie goi, może prowadzić do dalszych jej ubytków i do choroby zwyrodnieniowej stawów. Niestety nie ma na nią lekarstwa.
Na łamach pisma "Science Translational Medicine" brytyjski zespół opisał wyjątkowo obiecujące eksperymenty z substancją o nazwie agrina. Okazało się, że związek ten aktywuje obecne w stawie komórki macierzyste, które odbudowują zniszczoną chrząstkę.
W eksperymentach na myszach badacze wstrzyknęli do uszkodzonych stawów żel z agriną. W ciągu ośmiu tygodni zarówno zniszczona chrząstka jak i kość w dużej mierze uległy trwałej regeneracji. Podobnie w czasie 6 tygodni zareagowały tkanki w stawach owiec. Leczone zwierzęta odczuły różnicę - więcej czasu spędzały na zabawie, a mniej na odpoczynku, niż te, które nie otrzymały agriny.
- Jeśli moglibyśmy interweniować na wczesnym etapie, kiedy doszło do urazu i naprawić uszkodzenie, prawdopodobieństwo tego, że u pacjenta rozwinie się zwyrodnieniowa choroba stawów byłoby dużo niższe. Nasz ostateczny cel jest taki, aby zmienić zwyrodnieniową chorobę stawów ze schorzenia wymagającego operacji na leczone z pomocą zastrzyku - zwraca uwagę współautorka odkrycia, dr Suzanne Eldridge.
Potencjał agriny w leczeniu stawów po jednorazowym podaniu czyni ją idealnym kandydatem na lek dla ludzi. Konieczne jednak będą wcześniej badania kliniczne. Naukowcy planują teraz sprawdzenie toksyczności obiecującej substancji.
Badania z udziałem ludzi planują rozpocząć za kilka lat, ale przy odkryciach medycznych trzeb zwykle liczyć się z długim czasem wprowadzania ich wyników do klinik.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych