W prospektywnych badaniach obserwacyjnych wykazano, że zakrzepica powierzchownych żył kończyn dolnych wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia późniejszych powikłań zakrzepowo-zatorowych.
Ryzyko 3-miesięczne ich wystąpienia ocenia się na ok. 8%, z czego ponad 3% to ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej.
Ze względu na niewystarczającą liczbę badań zalecenia dotyczące leczenia zakrzepicy powierzchownej są nieprecyzyjne, a metody terapeutyczne różne — od leczenia wyczekującego, poprzez stosowanie NLPZ, antykoagulantów, aż po leczenie operacyjne.
Dotychczas jasno nie sprecyzowano wskazań do poszczególnych metod terapeutycznych ani czasu i dawek leków. Celem prezentowanej pracy była odpowiedź na pytanie, czy terapia powierzchownej zakrzepicy żył kończyn dolnych za pomocą fondaparynuksu może przynieść korzyści i czy jest bezpieczna.
Opisywane wieloośrodkowe i międzynarodowe badanie Comparison of Arixtra in Lower Limb Superficial Vein Thrombosis with Placebo (CALISTO) było badaniem prospektywnym, z randomizacją, grupą kontrolną przyjmującą placebo i podwójnie ślepą próbą.
Pacjenci włączani do badania byli losowo przydzielani do grupy przyjmującej fondaparynuks w dawce 2,5 mg lub placebo. Zarówno lek, jak i placebo podawano podskórnie 1 x d. przez 45 dni. Maksymalny czas follow-up wynosił 77 dni.
Do badania włączono łącznie 3002 pacjentów z 171 ośrodków z 17 krajów (grupa otrzymującej fondaparynuks: n = 1502). Randomizacja pacjentów obejmowała czas między marcem 2007 a majem 2009 roku. Podczas follow-up w dniu 75 ± 2 uzyskano informację aż od ok. 98% pacjentów.
Wyniki badania:
www.ptkardio.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych