Badanie: diabetycy żyją o 12 lat krócej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   14-09-2017, 15:46

Badanie: diabetycy żyją o 12 lat krócej Powikłania sercowo-naczyniowe są najpoważniejszymi i najkosztowniejszymi skutkami cukrzycy

Aż o 12 lat krócej żyją chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych, grożących zawałem serca i udarem mózgu - wykazały badania opublikowane podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego (EASD) w Lizbonie.

Takie działanie wykazują tzw. inkretyny, leki zwiększają wydzielanie insuliny z trzustki zanim jeszcze dojdzie do poposiłkowego wzrostu insuliny (analogi GLP inhibitory DPP-4) oraz i inhibitory SGLT2 (inhibitory kotransporterów sodowo-glukozowych typu 2), które zwiększają wydalanie glukozy poprzez nerki, a jednocześnie zapobiegają wystąpieniu hipoglikemii.

Inhibitory SGLT2 są stosowane od trzech lat i poza tym, że obniżają stężenie glikozy we krwi, to zmniejszają również ciśnienie tętnicze i mogą redukować masę ciała. Najbardziej przebadana z tej grupy leków przeciwcukrzycowych jest empagliflozyna, która chroni chorych na cukrzycę typu 2 przed zgonami z powodu powikłaniami sercowo-naczyniowych.

Zainteresowanie kardiologów
Przedstawiona na kongresie w Lizbonie najnowsza analiza badania o nazwie EMPA-REG OUTCOME wykazała, że lek ten zmniejsza ryzyko zgonu z powodów sercowo-naczyniowych niezależnie od poziomu glukozy, jaki występował u pacjenta z cukrzycą typu 2 w chwili rozpoczęcia terapii. Efekt ten uzyskiwano również wtedy, kiedy stosowano go w skojarzeniu z lekami starszej generacji, takimi jak metformina (używana od 60 lat) oraz pochodne sulfonylomocznika.

Prof. Silvio Inzucchi z Yale School of Medicine w New Heven w USA, który przedstawiał te dane, powiedział, że lek ten jest nową opcją leczenia, pozwalającą zmniejszyć ryzyko zgonów chorych z cukrzycą typu 2 z powodu zawałów serca i udarów mózgu.

Prof. Grzegorz Dzida powiedział PAP, że poza diabetykami empagliflozyną zaczynają się interesować również kardiolodzy, ze względu na jego ochronne działania na choroby sercowo-naczyniowe.

Z badań EMPA-REG OUTCOME wynika, że lek ten u chorych na cukrzycę typu 2 zmniejsza ryzyko zgonów z powodów sercowo-naczyniowych o 38 proc., jednocześnie o 32 proc. obniża ogólne ryzyko zgonu. O 35 proc. zmniejsza on również ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca i o 39 proc. redukuje zagrożenie rozwinięcia się niewydolności nerek lub pogłębienia się tej choroby. To bardzo ważne, bo aż 44 proc. pacjentów z tą chorobą nerek ma cukrzycę.

Według opublikowanego w Polsce raportu "Koszty chorób przewlekłych w zakresie obciążenia płatnika publicznego na przykładzie cukrzycy i jej powikłań", bezpośrednie koszty leczenia cukrzycy w naszym kraju obejmujące hospitalizację i opiekę ambulatoryjną (bez refundacji leków) w 2013 r. wyniosły ponad 2 mld zł, z czego 70 proc. przypadało na leczenie powikłań sercowo-naczyniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH