Badanie GATS: jedna trzecia Polaków pali papierosy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-09-2010, 08:54

Badanie GATS: jedna trzecia Polaków pali papierosy

Codziennie lub okazjonalnie papierosy pali jedna trzecia Polaków (30,3 proc.) - wynika z sondażu zaprezentowanego w Ministerstwie Zdrowia.

Jak poinformowała Paulina Miśkiewicz, dyrektor biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce, badanie GATS (Global Adult Tobacco Survey) zostało przeprowadzone w 14 krajach świata.

Prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie ocenił, że palenie jest najpoważniejszym czynnikiem zagrażającym zdrowiu w Polsce. Zatoński zaznaczył jednak, że liczba palaczy w Polsce maleje, co przekłada się m.in. na obserwowany spadek umieralności na raka płuc.

W Polsce codziennie pali jedna trzecia mężczyzn (33,5 proc.) i jedna piąta kobiet (21 proc.) – łącznie 27 proc. a więc 8,7 mln Polaków – wynika z sondażu. Okazjonalnie pali ok. miliona osób (3,3 proc. mężczyzn i kobiet). Polacy najczęściej deklarują, że zaczęli palić w wieku 18-24 lat. Ponad 50 proc. palaczy chciałoby rzucić nałóg – wynika z badania.

Prawie 60 proc. osób, które palą codziennie, sięga po pierwszego papierosa w pierwszych 30 minutach po przebudzeniu, w tym 23 proc. już w pierwszych 5 minutach. 23 proc. badanych palaczy budzi się w nocy, aby zapalić papierosa – wynika z sondażu.

Średnio palacz wydaje na papierosy miesięcznie ok. 208 zł. Mężczyzna-palacz wypala codziennie średnio 18 papierosów, kobieta – 16 – wynika z sondażu. Najwięcej palaczy odnotowano wśród dorosłych z wykształceniem zasadniczym zawodowym (39,1 proc.).

8,5 proc. palaczy uważa, że palenie nie powoduje poważniejszych chorób. 41,3 proc. Polaków popiera wprowadzenie zakazu produkcji i sprzedaży papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych przeznaczonych do palenia.

Jedna trzecia badanych poinformowała, że w ciągu ostatnich 30 dni była narażona na bierne palenie w zamkniętym pomieszczeniu, w którym pracuje. 89,2 proc. stwierdziło, że było narażonych na wdychanie dymu w barach, pubach, klubach nocnych, muzycznych oraz dyskotekach. Jedna czwarta (24,6) była narażona na bierne palenie podczas podróży prywatnym samochodem, we własnym domu – 44,2 proc.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH