Badanie: glony hamują zmiany zwyrodnieniowe stawów

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   24-08-2017, 15:47

Badanie: glony hamują zmiany zwyrodnieniowe stawów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polisacharydy zawarte w brunatnicach mogą zwalczać przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów - wynika za badań opublikowanych w piśmie "Biomaterials Science".

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu (Szwajcaria) oraz norweskiego instytutu SINTEF, zajmującego się badaniami nad wodorostami, zidentyfikowali substancję, która jest w stanie hamować zmiany zwyrodnieniowe tkanki chrzęstnej w stawach. Okazał się nią alginian pochodzący z listownicy (Laminaria hyperborea), przypominający pozakomórkowe biomolekuły tkanki chrzęstnej.

Po chemicznej modyfikacji alginianu powstał siarczan, który zmniejszał poziom stresu oksydacyjnego, będącego częstą przyczyną uszkodzeń komórek. Ponadto hamował reakcje zapalne oraz regulował ekspresję genów, które dają początek reakcjom zapalnym w chondrocytach (komórkach tkanki chrzęstnej) oraz makrofagach (komórkami układu odpornościowego).

Dostępne obecnie metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów polegają przede wszystkim na niwelowaniu objawów. Wyniki tych badań dają jednak nadzieję, że nowy preparat będzie w stanie zatrzymać procesy zwyrodnieniowe - zauważają autorzy.

Na razie badania prowadzone były na komórkach wyhodowanych laboratoryjnie, jednak naukowcy zamierzają wkrótce przetestować działanie preparatu na modelu zwierzęcym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH