Badanie: interwencja żywieniowa ma znaczenie w chorobie Alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-11-2017, 15:48

Badanie: interwencja żywieniowa ma znaczenie w chorobie Alzheimera Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacze dowiedli, że u osób w początkowej fazie choroby Alzheimera spożywanie raz dziennie napoju o przeznaczeniu medycznym, prowadzi do znacznej stabilizacji parametrów poznawczych i funkcjonalnych oraz obniża stopień zaniku mózgu.

Wyniki badania klinicznego Konsorcjum Badawczego LipiDiDiet opublikowało pismo "The Lancet Neurology".

Badany napój zawiera substancję Fortasyn Connect - swoiste połączenie niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin i innych składników odżywczych.

Zrealizowane w ramach obszernego projektu finansowanego przez UE nowatorskie badanie kliniczne objęło 311 pacjentów z 11 ośrodków medycznych w czterech krajach (Finlandia, Niemcy, Holandia i Szwecja). Pacjenci byli w początkowej fazie choroby Alzheimera. Podzielono ich losowo na dwie grupy. Jednej podawano napój z substancją Fortasyn Connect, zaś drugiej grupie (kontrolnej) napoje izokaloryczne. Badanie trwało 24 miesiące.

Pierwszorzędowe kryterium przyjęte w badaniu dotyczące oddziaływania na wyniki testów neuropsychologicznych (NTB) nie zostało potwierdzone. Poprawa pod względem wyników NTB w grupie kontrolnej była niższa, niż zakładano, a rezultaty analizy były mało istotne statystycznie.

Jednakże główne kryteria drugorzędowe wskazują na istotne korzyści dla pacjentów przyjmujących preparat odżywczy wynikające ze spowolnionego o 45 proc. rozwoju choroby, co potwierdzono na podstawie Klinicznej Oceny Stopnia Otępienia (CDR). Ocena ta ma szczególne znaczenie, ponieważ ukazuje postęp choroby w oparciu o zachowania pacjenta w życiu codziennym, tj. radzenie sobie z nagłymi zdarzeniami w gospodarstwie domowym, realizacja transakcji finansowych czy też pamiętanie o istotnych zdarzeniach.

Stwierdzono ponadto obniżony stopień zaniku mózgu w grupie przyjmującej preparat w stosunku do grupy kontrolnej, przy różnicy wynoszącej 26 proc. pod względem struktury hipokampu oraz 16 proc. pod względem objętości komory mózgu.

- Wyniki badania są niezwykle cenne, ponieważ przybliżają nas do zrozumienia istoty wpływu interwencji żywieniowej w początkowej fazie choroby Alzheimera. Jest to jednostka chorobowa, którą jesteśmy w stanie z coraz większym powodzeniem diagnozować, lecz której nadal nie potrafimy leczyć z uwagi na brak potwierdzonych rozwiązań farmakologicznych - powiedział prof. neurologii Hilkka Soininen z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, który kierował badaniem klinicznym.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH