Badanie: jajko dziennie kompensuje braki wywołane niedożywieniem

FARMAKOTERAPIA

Autor: Kopalnia Wiedzy/rynekaptek.pl   08-06-2017, 14:36

Badanie: jajko dziennie kompensuje braki wywołane niedożywieniem Jajka mogą okazać się antidotum na niedożywienie maluchów

Wystarczy podawać jedno jajko dziennie niedożywionym maluchom, aby ich organizm skompensował straty poniesione w wyniku niedostatecznej podaży żywności i osiągnął prawidłowy dla wieku wzrost - informuje Kopalnia Wiedzy.

Badania takie przeprowadzono w Ekwadorze. Trwały one pół roku. Eksperymentowi poddano dzieci z terenów wiejskich na obszarach wyżynnych Ekwadoru. Objęto nim maluchy w wieku 6-9-miesięcy. Naukowcy z zespołu Lory Iannotti z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona w St. Louis przeprowadzili losowanie 160 dzieci do 2 grup: jedzącej jedno jajko dziennie (dostawę jajek zapewniali naukowcy) i kontrolnej.

Okazało się, że do końca okresu objętego badaniem zbyt niski wzrost występował w grupie jajecznej aż o 47 proc. rzadziej niż w grupie kontrolnej.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zbyt niski jak na wiek wzrost występuje u 155 mln dzieci poniżej 5. roku życia. Większość z nich mieszka w krajach o niskim bądź średnim dochodzie. Głównymi przyczynami zahamowania wzrostu w kluczowych 2 pierwszych latach życia są niedożywienie, infekcje i choroby.

Więcej: kopalniawiedzy.pl

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH