Badanie: komórki mózgu świni stosowane w leczeniu Parkinsona

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-06-2017, 13:44

Badanie: komórki mózgu świni stosowane w leczeniu Parkinsona Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsze próby zastosowania komórek mózgu świni w leczeniu pacjentów cierpiących na chorobę Parkinsona przeprowadzone w Nowej Zelandii wypadły obiecująco - informuje „New Scientist”.

Specjaliści Living Cell Technologies w Auckland opracowali mikrokapsułki zawierające komórki świni, pochodzące ze splotu naczyniówkowego (plexus choroideus) - struktury produkującej płyn mózgowo-rdzeniowy.

Mikrokapsułki zapobiegają odrzuceniu komórek zwierzęcych przez organizm chorego. Zbudowane są z kwasu alginowego, który ma postać białego lub jasnożółtawobrunatnego proszku i jest pozyskiwany z alg oraz trawy morskiej. Mają one porowatą strukturę, dzięki której z jednej strony przepuszczają czynniki wzrostu wytwarzające hormony wzrostu, a z drugiej chronią przed komórkami odpornościowymi chorego.

Choroba Parkinsona powodowana jest spadkiem wytwarzania dopaminy w mózgu na skutek uszkodzenia tzw. układu dopaminergicznego (zawierającego m.in. istotę czarną). Jej objawem jest spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, zaburzenia równowagi oraz drżenie spoczynkowe. Większość chorych jest po 50. roku życia.

Ken Taylor z Living Cell Technologies twierdzi, że wszczepienie mikrokapsułek z komórkami szybko poprawiło stan pierwszych czterech chorych, których poddano tej metodzie. Otrzymali oni 40 takich kapsułek, które umieszczono po jednej stronie mózgu. Poprawiła się u nich umiejętność chodzenia oraz samodzielnego spożywania posiłków.

Steven Gill z University of Bristol zwraca uwagę, że tak dobra i szybka poprawa stanu chorych może być związana z efektem placebo, który już obserwowano u pacjentów po operacjach pozorowanych. Polegały one na tym, że chorego przygotowano do zabiegu neurochirurgicznego, ale go nie przeprowadzono, mimo to po opuszczeniu szpitala chorzy odczuwali wyraźną poprawę.

Ken Taylor uważa jednak, że chorzy poddani transplantacji komórek świni wykazują większą samodzielność nawet po 18 miesiącach od zabiegu. Jego zdaniem, jest to zbyt długi okres, żeby go wiązać jedynie z efektem placebo.

Testy będą kontynuowane. Wytypowano kolejnych 18 chorych, u których planowane jest wszczepienie umieszczonych w mikrokapsułkach komórek świni. Tym razem u każdego pacjenta wykorzystanych ma być 120 kapsułek zawierających komórki świni, które ulokowane zostaną w obu półkulach mózgu. Pierwsze wyniki tych badań będą znane najwcześniej w listopadzie 2017 r.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH