Badanie: picie kawy obniża ryzyko raka prostaty

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-01-2021, 15:02

Badanie: picie kawy obniża ryzyko raka prostaty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Miłośnicy kawy są w mniejszym stopniu narażeni na rozwój raka gruczołu krokowego – potwierdzają naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego w Shenyang. Ich wnioski opublikowane zostały w piśmie „BMJ Open”.

Jak wynika z analizy 16 dotychczasowych badań przeprowadzonych w Europie, Ameryce Północnej i Japonii, ryzyko raka prostaty u mężczyzn pijących od 2 do 9 kubków kawy dziennie jest o 9 proc. mniejsze niż u panów, którzy piją 1 kubek dziennie lub wcale. Każdy dodatkowy kubek kawy dziennie przekłada się na zmniejszenie ryzyka raka prostaty o 1 procent.

Łącznie w badaniach wzięło udział ponad milion mężczyzn, z których ponad 57,7 tys. zachorowało na raka gruczołu krokowego.

Rak gruczołu krokowego jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Blisko 3 na 4 przypadki tej choroby przypadają na kraje rozwinięte, jednak od lat 70. obserwuje się duży wzrost zachorowalności w Azji.

- Kawa korzystnie wpływa na metabolizm glukozy, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz wpływa na hormony płciowe, co może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka rozwoju nowotworu. Wykazano już m.in. związek konsumpcji kawy z mniejszym prawdopodobieństwem zachorowania na raka piersi, wątroby i raka jelita - komentują badacze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH