Badanie: różnorodność mikrobiomu wskaźnikiem stanu zdrowia

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   12-10-2017, 14:08

Badanie: różnorodność mikrobiomu wskaźnikiem stanu zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby cieszące się doskonałym zdrowiem do późnej starości mają w jelitach takie same bakterie, jak zdrowi trzydziestolatkowie - informuje pismo "mSphere”.

Jedne z najszerzej zakrojonych badań nad ludzkim mikrobiomem przeprowadzili wspólnie naukowcy z University of Western Ontario (Kanada), Lawson Health Research Institute (Wielka Brytania) oraz Tianyi Health Science Institute w Zhenjiang (Chiny). Wyniki uzyskane dzięki analizie zawartości jelit ponad 1000 Chińczyków - w wieku od 3 do 100 lat - wskazują na związek pomiędzy dobrym stanem zdrowia i zdrowym starzeniem a zdrowym jelitem.

Badane osoby wyróżniały się doskonałym zdrowiem, problemów zdrowotnych nie stwierdzano także w ich rodzinach. W przypadku wyjątkowo zdrowych osób w zaawansowanym wieku - na przykład po 90. roku życia - ich mikrobiom jelitowy był podobny jak u trzydziestolatków.

Nie wiadomo, czy badane osoby były zdrowe dzięki bakteriom, czy raczej bakterie dobrze się czuły w zdrowym ciele. Natomiast wszystkie mikrobiomy zdrowych osób cechowało duże zróżnicowanie. Co za tym idzie, różnorodność mikrobiomu może być cennym wskaźnikiem stanu zdrowia - tak jak niski poziom cholesterolu wskazuje na dobry stan układu krążenia.

Jak wyjaśnił prof. Gregor Reid z Lawson Health Research Institute, długofalowym celem badań jest wprowadzenie nowej diagnostyki mikrobiomów, a następnie opracowanie metod ewentualnej poprawy stanu zdrowia populacji za pomocą odpowiedniej żywności i probiotyków.

Podczas badania stwierdzono także nienotowaną w badaniach innych populacji anomalię - mikrobiom osób pomiędzy 19. a 24 rokiem życia wyraźnie różnił się od innych grup wiekowych. Prawdopodobnie jest to zjawisko typowe tylko dla Chin i kolejne badania wyjaśnią jego przyczyny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH