Badanie: ta szczepionka na Covid-19 wysoce skuteczna przeciw mutacji z RPA

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   01-04-2021, 14:32

Badanie: ta szczepionka na Covid-19 wysoce skuteczna przeciw mutacji z RPA Szczepionka Pfizera skuteczna tez na południowoafrykańską mutację wirusa Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Preparat na covid-19 firm Pfizer i BioNTech działa też wobec południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa B.1.351.

Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły 1 kwietnia zaktualizowane dane ze swoich badań klinicznych nad skutecznością szczepionki przeciw Covid-19.

Wynika z nich, że ogólna skuteczność wynosi 91,3 proc., a preparat działa też wobec południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa B.1.351.

Wyniki badania
Jak podano w komunikacie obu firm, nowe dane obejmują 46 tys. uczestników badań w okresie od siedmiu dni do sześciu miesięcy po podaniu drugiej dawki preparatu.

Wśród badanych stwierdzono 927 przypadków Covid-19, z czego 850 w grupie, która otrzymała placebo, a 77 wśród zaszczepionych pacjentów, co przekłada się na szacowaną skuteczność 91,3 proc.

Pierwotne wyniki badań nad szczepionką z grudnia 2020 r. wskazywały na skuteczność preparatu na poziomie 95 procent.

Żaden z zaszczepionych ochotników nie miał ciężkich objawów choroby, w porównaniu do 32 takich przypadków w grupie niezaszczepionej.

Wariant z RPA
Nowe dane obejmują także badanie w RPA z udziałem 800 osób, gdzie stwierdzono dziewięć infekcji - wszystkie wśród osób, które otrzymały placebo.

Według Pfizera oznacza to potwierdzenie wniosków z wcześniejszych badań, które - choć wykazały słabszą reakcję układu odpornościowego osób zaszczepionych na wariant z RPA - sugerowały, że szczepionka zachowuje skuteczność przeciwko budzącemu największe obawy szczepowi.

Nowe dane nie wykazały żadnych nowych skutków ubocznych, również wśród osób będących 6 miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH