Badanie tomograficzne płuc pacjentów po udarze może wcześnie wykryć COVID-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-10-2020, 15:33

Badanie tomograficzne płuc pacjentów po udarze może wcześnie wykryć COVID-19 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badanie szczytów płuc metodą tomografii komputerowej (CTA) może zapewnić szybkie i wczesne wykrycie COVID-19 u pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym (AIS) - wynika z nowych badań opublikowanych przez czasopismo “Stroke”.

Ze względu na grawitację przepływ krwi w górnych częściach (szczytach) płuc jest nieco słabszy, zaś aktywność układu odpornościowego nieco mniejsza. Dlatego właśnie tam łatwiej rozwijają się zakażenia przenoszone drogą powietrzną, jak gruźlica czy COVID-19.

- W leczeniu osoby po udarze liczy się każda sekunda - podkreśla dr Charles Esenwa, naczelny autor badania, neurolog, adiunkt w Albert Einstein College of Medicine na Bronksie w Nowym Jorku. - Przeprowadzenie CTA jest częścią procesu leczenia udaru, a skany te dają możliwość oceny płuc pod kątem oznak wskazujących na COVID-19. Nasz zespół starał się ustalić, czy to konieczne (w przypadku udaru - przypis PAP) badanie może mieć wtórne zastosowanie w wykrywaniu potencjalnego COVID-19 u pacjentów szybciej, niż pozwala na to standardowy wymaz.

Naukowcy przeprowadzili retrospektywną analizę dotyczącą pacjentów leczonych z powodu ostrego udaru niedokrwiennego (AIS) w trzech szpitalach na Bronksie w okresie od 1 marca do 30 kwietnia 2020 r., kiedy to nastąpił wzrost liczby zakażeń COVID-19 w Nowym Jorku. Do badania włączono 57 pacjentów, u których badanie CTA wykonano w ciągu 24 godzin od hospitalizacji z powodu AIS. Badacze wykorzystali skany CTA do oceny wierzchołków płuc pod kątem objawów zapalenia płuc COVID-19. Następnie przeanalizowali dokładność skanów CTA w rozpoznawaniu COVID-19 samodzielnie, a także w połączeniu z objawami zgłaszanymi przez pacjentów, takimi jak kaszel i / lub duszność.

Standardowym badaniem wymaganym przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do rozpoznania COVID -19 jest test PCR, wykonywany w oparciu o wymaz-próbkę pobraną z nosogardła. Test PCR dał pozytywny wynik u 30 z 57 osób objętych badaniem.

Jednak oczekiwanie na wynik testu może zabrać kilka dni. Spośród 57 uczestników badania u trzech zdiagnozowano COVID-19 przed datą wykonania wymazu ma COVID-19. Skany CTA w połączeniu z odpowiedziami pacjentów na pytania dotyczące objawów COVID-19 były w stanie zdiagnozować COVID-19 z 83 proc. dokładnością, zanim otrzymano wyniki z tradycyjnych testów PCR.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH