Badanie tomograficzne płuc pacjentów po udarze może wcześnie wykryć COVID-19

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   30-10-2020, 15:33

Badanie tomograficzne płuc pacjentów po udarze może wcześnie wykryć COVID-19 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badanie szczytów płuc metodą tomografii komputerowej (CTA) może zapewnić szybkie i wczesne wykrycie COVID-19 u pacjentów z ostrym udarem niedokrwiennym (AIS) - wynika z nowych badań opublikowanych przez czasopismo “Stroke”.

U 20 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 i u dwóch z pacjentów z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 badanie CTA płuc wykazało zmiany zapalne, wyglądające na wywołane przez wirusa SARS-CoV2.

- W połączeniu z objawami analiza skanu CTA jest stosunkowo dokładna w diagnozowaniu COVID-19, nawet w porównaniu z testem PCR. Ponieważ analiza ta jest znacznie szybsza i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami - mamy nadzieję, że można ją zastosować jako narzędzie do szybkiej diagnostyki pacjentów z ostrym udarem. Ponadto dokładne zdiagnozowanie COVID-19 w ciągu kilku godzin, a nie kilku dni oczekiwania na otrzymanie wyników wymazów z nosa, może pomóc chronić zarówno pacjentów, jak i personel medyczny - powiedział Esenwa.

Chociaż wyniki są obiecujące, badanie miało pewne ograniczenia. Pacjenci, u których nie wykonano testu RT-PCR zostali wykluczeni z badania. Ponadto dokładność diagnostyczna mogła być wyższa, ponieważ uczestnicy badania znajdowali się na obszarze o geograficznie wyższej częstości występowania COVID-19.

- Same kwestionariusze przesiewowe są często niedokładne ze względu na brak objawów lub pacjent nie może mówić, ponieważ cierpi na ostry udar. Wczesna diagnoza za pomocą tomografii komputerowej pomogła naszemu ośrodkowi chronić innych pacjentów i personel poprzez wczesną izolację, a także umożliwiła nam rozpoczęcie wczesnej opieki wspomagającej dla osób podejrzanych o udar, u których wykryto COVID-19 - dodał profesor.

Paweł Wernicki, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH