Badanie: trzy raz więcej mężczyzn niż kobiet zainfekowanych HPV

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-10-2017, 14:03

Badanie: trzy raz więcej mężczyzn niż kobiet zainfekowanych HPV Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV może wywołać raka szyjki macicy u kobiet, jednak to mężczyźni są nim zakażeni ponad trzykrotnie częściej - wykazał raport opublikowany przez "Annals of Internal Medicine".

Badania dotyczą populacji amerykańskiej. Wynika z nich, że spośród dorosłych Amerykanów w wieku od 18. do 69. roku życia wirusem HPV zainfekowanych jest 11,5 proc. mężczyzn oraz 3,2 proc. kobiet.

Patogen ten najbardziej znany jest z tego, że wywołuje bardzo groźnego raka szyjki macicy u kobiet. Z tego powodu zaleca się szczepienie preparatem chroniącym przez zakażeniem HPV dziewcząt w wieku 11-12 lat, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia.

Wirus ten może wywołać również inne nowotwory występujące zarówno u kobiet jak i mężczyzn, takie jak rak jamy ustnej i gardła oraz odbytu, a także prącia i sromu. Powoduje on także opryszczkę narządów płciowych. Najczęściej jest przenoszony podczas kontaktów seksualnych, drogą płciową, jak i na skutek seksu oralnego.

Główny autor raportu dr Ashish Deshmukh z University of Florida w Gainesville w wypowiedzi dla Reutersa twierdzi, że tak częste zakażenie wirusem HPV u mężczyzn tłumaczy wzrost wśród nich zachorowań na raka jamy ustnej i gardła (głównie płaskonabłonkowego raka ustnej części gardła). Dotyczy to szczególnie mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyźni, u których częściej występują zakażenia tym patogenem.

Zdaniem specjalisty, badania te potwierdzają konieczność szczepienia przeciwko HPV zarówno dziewcząt jak i chłopców. Może to ograniczyć rozprzestrzenianie się tego wirusa, jak i zmniejszyć w przyszłości występowanie raka szyjki macicy u kobiet oraz innych nowotworów, w tym głowy i szyi oraz odbytu.

Dr Deshmukh twierdzi, że jak dotąd szczepiona jest połowa dziewcząt w wieku w wieku 11-12 lat oraz niewielka grupa chłopców.

Z raportu wynika, że 20 proc. mężczyzn z zakażeniem narządów płciowych wirusem HPV cierpi również na infekcję jamy ustnej wywołaną tym drobnoustrojem. Spośród tych, którzy nie mają takiego zakażenia narządów płciowych, jedynie 4 proc. wykazuje infekcję jamy ustnej wirusem HPV.

Dr Ashish Deshmukh przypomina, że poza szczepionką przed zakażaniem HPV chroni prezerwatywa. Specjalista zaleca również poddawanie się u laryngologa badaniom służącym wykryciu raka jamy ustnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH