Badanie: wiedza Polaków o chorobach mózgu jest wciąż niewielka

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-10-2017, 14:07

Badanie: wiedza Polaków o chorobach mózgu jest wciąż niewielka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poziom swojej wiedzy na temat chorób mózgu, 47 procent Polaków określa jako "raczej zły", a 17 procent jako "bardzo zły" - wynika z badania, którego wyniki zaprezentowano 25 października bieżącego roku w Warszawie.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do chorób mózgu należą zarówno schizofrenia, depresja, jak i stwardnienie rozsiane, parkinson, alzheimer, udar czy migrena. Chodzi o choroby, którymi zajmuje się zarówno neurologia, jak i psychiatria i psychologia.

- Liczba Europejczyków leczonych z powodu chorób mózgu wciąż rośnie. W roku 2005 było ich 127 milionów, w 2010 -299 milionów - mówiła w środę Izabela Czarnecka- Walicka, prezes organizującej konferencję Fundacji NeuroPozytywni.

- Co trzeci Europejczyk przynajmniej raz w życiu doświadcza choroby mózgu. Koszty związane z chorobami mózgu (798 miliardów euro w roku 2010) są w przybliżeniu takie same, jak chorób nowotworowych, sercowo naczyniowych i cukrzycy łącznie - zaznaczył Tadeusz Hawrot z European Brain Council.

Jednocześnie według danych WHO od 3 do 8 na 10 osób z chorobą mózgu nie jest leczonych lub jest leczonych niewłaściwie. Dlatego - jak podawano podczas konferencji - trzeba przeanalizować potrzeby pacjenta oraz proces terapeutyczny. Potrzebna jest profilaktyka, lepsza diagnostyka, terapia i rehabilitacja. Diagnozy powinny być jak najwcześniejsze, a opieka - zintegrowana.

Z badania "Co Polacy wiedzą o chorobach mózgu?", przeprowadzonego w październiku 2017 na reprezentatywnej próbie 1060 Polaków przez Kantar Public dla Fundacji NeuroPozytywni wynika, że poziom swojej wiedzy na temat chorób mózgu badani sami określili jako "raczej zły" (47 proc.) lub "bardzo zły" (17 proc.). Ponieważ ludzie niechętnie przyznają się do niewiedzy, prawdopodobnie jest jeszcze gorzej.

Blisko jedna piąta Polaków uważa, że chorobom mózgu nie da się skutecznie zapobiegać. Dla dwukrotnie liczniejszej grupy kluczowe jest unikanie stresu i regularne badania. Jedna trzecia uważa, że dobrą profilaktyką jest unikanie papierosów i alkoholu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH