Badanie: zależność między udarem mózgu a rozpoznaniem MP

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   31-07-2017, 13:11

Badanie: zależność między udarem mózgu a rozpoznaniem MP Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła wyniki badania GLORIA-AF, w którym wykazano, że prawdopodobieństwo udaru mózgu w wywiadzie przed postawieniem rozpoznania migotania przedsionków (MP) u pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków, u których nie obserwuje się objawów lub objawy są skąpe, jest wyższe niż w przypadku objawowych chorych na MP.

W analizie cząstkowej wyników globalnego programu rejestrowego GLORIA-AF, jednego z największych badań obserwacyjnych, w ramach którego zbierane są dane z rzeczywistej praktyki lekarskiej dotyczące bezpieczeństwa, skuteczności i wyników długoterminowego stosowania leków przeciwzakrzepowych u chorych na MP, porównano cechy 6011 pacjentów z MP z Europy Zachodniej.

U 4119 (69%) chorych odnotowano występowanie niewielu objawów lub ich brak, a 1892 (31%) pacjentów zgłosiło występowanie objawów w czasie rozpoznania. W przypadku chorych bezobjawowych prawdopodobieństwo udaru mózgu w wywiadzie było dwukrotnie wyższe (14,7% w por. z 6,0%).

Migotanie przedsionków jest najczęstszą utrzymującą się arytmią serca na świecie, a oczekuje się, że liczba przypadków w najbliższych latach wzrośnie. Ogółem chorzy z rozpoznaniem MP obarczeni są pięciokrotnie wyższym ryzykiem udaru mózgu, do którego dochodzi w sytuacji, gdy zakrzep blokuje naczynie krwionośne w mózgu. Każdego roku do udaru mózgu związanego z MP dochodzi u trzech milionów pacjentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH