
Według badaczy wysokie stężenie pyłków może zwiększać ryzyko wystąpienia koronawirusa. Marzec jest tym miesiącem, kiedy pojawia się średnie i duże stężenie pyłków leszczyny i olchy.
Jeśli w powietrzu na zewnątrz jest dużo pyłków, rośnie liczba infekcji koronawirusem - informuje międzynarodowy zespół badawczy kierowany przez naukowców z politechniki w Monachium (TUM) i Helmholtz Zentrum w Monachium w specjalistycznym czasopiśmie „PNAS”.
Według badaczy wysokie stężenie pyłków może zwiększać ryzyko wystąpienia koronawirusa. W miejscach, w których nie obowiązują przepisy w ramach lockdownu, wskaźnik infekcji wzrósł średnio o cztery procent, jeśli liczba pyłków w powietrzu wzrosła o 100 na metr sześcienny - informuje telewizja ARD.
Walka z pyłkami osłabia organizm
W niektórych niemieckich miastach w okresie badania notowano do 500 pyłków na metr sześcienny dziennie - wtedy wskaźniki infekcji rosły o ponad 20 procent. Według naukowców wyjaśnienie obserwacji jest następujące: kiedy w powietrzu są pyłki, obrona organizmu reaguje w osłabionej formie na wirusy oddechowe. Organizm wytwarza wtedy mniej tzw. interferonów, czyli białek produkowanych w odpowiedzi na obecność np. wirusa.
Jeśli na badanych obszarach obowiązywały ograniczenia związane z lockdownem, to przy porównywalnych stężeniach pyłków w powietrzu liczba infekcji spadała średnio o połowę.
Autorzy przeanalizowali dane dotyczące ekspozycji na pyłki roślin i wskaźniki infekcji SARS-CoV-2 ze 130 regionów w 31 krajach na pięciu kontynentach. Pod uwagę wzięto również czynniki demograficzne i warunki środowiskowe, w tym temperaturę, wilgotność, gęstość zaludnienia i zakres lockdownu.
Nadchodzi sezon pylenia
Jak informuje Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, aktualnie jesteśmy w szczytowym okresie pylenia leszczyny i olszy.
W kwietniu należy spodziewać się wysokiego stężenia pyłków brzozy i topoli. W maju pojawi się zagrożenie pyłkowe ze strony dębów i grzyby z grupy cladosporium.
Ocenia się, że pyłek brzozy jest najczęstszym powodem wiosennej alergii pyłkowej w Europie. Silnymi właściwościami alergizującymi cechuje się także pyłek dębu.
A później, aż do września alergicy nie będą mieli łatwego życia z powodu pylenia traw, pokrzywy, grzyby z grupy alternaria i bylicy.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych