Bakterie mogą chronić płuca przed zapaleniem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-12-2020, 15:03

Bakterie mogą chronić płuca przed zapaleniem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecne w płucach nieszkodliwe bakterie mogą je chronić przed atakiem patogenów - informuje pismo “eLife”.

Wewnątrz zdrowych organizmów żyją nieszkodliwe bakterie komensalne. Choć najwięcej jest ich w jelicie, zamieszkują również płuca. Od dawna widomo, że bakterie jelitowe z rodzaju Lactobacillus chronią organizm przed patogenami. Teraz naukowcy z University of Geneva (Szwajcaria) wykazali, że podobną rolę odgrywają one także w płucach.

Wcześniej zespół ten informował, że znaczna ilość bakterii Lactobacillus murinus, o których wiadomo, że mają działanie przeciwdrobnoustrojowe i modulujące działanie układu odpornościowego, znajduje się w płucach zdrowych myszy. Sekwencjonowanie genów i badania mikroskopowe wykazały, że bakterie te są ściśle związane z tkanką płucną.

Podczas badania przeprowadzonego na myszach uprzednio zakażonych wirusem grypy typu A, stosowany terapeutycznie po zakażeniu szczep Lactobacillus stanowił skuteczną barierę przeciwko kolonizacji przez chorobotwórcze bakterie Streptococcus pneumoniae. S. pneumoniae mogą powodować ciężkie zapalenie płuc, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku.

L. murinus hamował wzrost patogenu poprzez uwalnianie kwasu mlekowego. - Ta aktywność przeciwbakteryjna nie ograniczała się do S. pneumoniae - mówi współautor publikacji João Pereira Bonifacio Lopes, doktorant na University of Geneve. - Dotknęła również S. aureaus, patogenu, który może powodować infekcje krwi, kości i stawów, a także zapalenie płuc.

- Sugeruje to, że rezydentne komensale w płucach mogą być stosowane jako probiotyki w celu przeciwdziałania kolonizacji płuc przez bakterie chorobotwórcze - podsumowuje starszy autor Mirco Schmolke, lider grupy na University of Geneve. - Potrzebne są jednak dalsze badania, zanim będzie można je wypróbować jako potencjalne leczenie u ludzi. Jeśli pewnego dnia okażą się skuteczne, podejście to może poprawić wyniki kliniczne u pacjentów podatnych na infekcje dróg oddechowych - dodaje.

Paweł Wernicki, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH