Bamlaniwimab plus etesewimab w leczeniu covid-19. Co zaleca FDA?

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTMiT/ rynekaptek.pl   01-03-2021, 16:03

Bamlaniwimab plus etesewimab w leczeniu covid-19. Co zaleca FDA? Amerykańska Agencja zajmująca się lekami wydała rekomendacje stosowania przeciwciał monolklonalnych w covid-19 Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wyraziła zgodę na podanie przeciwciał monoklonalnych u pacjentów z COVID-19. Wskazuje, w którym momencie zakażenia jest to możliwe, w jakiej dawce podawać leki oraz czy można je stosować u kobiet w ciąży i dzieci.

Stosowanie u kobiet w ciąży i dzieci
Należy podjąć wysiłki w celu zapewnienia społecznościom najbardziej dotkniętym przez COVID-19 sprawiedliwego dostępu do bamlaniwimabu i etesewimabu. Nie należy przerywać stosowania bamlaniwimabu i etesewimabu u kobiet w ciąży, u których występuje stan stwarzający duże ryzyko progresji do ciężkiej postaci COVID-19, jeśli w opinii klinicysty potencjalne korzyści z takiego połączenia przewyższają potencjalne ryzyko.

Nie ma wystarczających danych pediatrycznych, aby zalecić stosowanie bamlaniwimabu w skojarzeniu z etesewimabem lub innymi przeciwciałami monoklonalnymi u dzieci z COVID-19, które nie są hospitalizowane, ale u których występują czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.

Na podstawie badań z udziałem dorosłych, w indywidualnych przypadkach można rozważyć zastosowanie bamlaniwimabu i etesewimabu u dzieci, które spełniają kryteria EUA, zwłaszcza u dzieci, które spełniają więcej niż jedno kryterium lub są w wieku ≥16 lat. W takich przypadkach zalecana jest konsultacja z pediatrycznym specjalistą chorób zakaźnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH