
W ostatnim czasie firma Bayer zrealizowała szereg inwestycji w innowacyjne terapie, zawierając ponad 25 umów o zakupie lub współpracy z firmami i startupami biofarmaceutycznymi - poinformowano podczas wirtualnej konferencji prasowej Pharma
Media Day.
Jednymi ze strategicznych obszarów działania firmy są projekty w obszarze terapii komórkowej i genowej oraz cyfrowego zdrowia.
Terapie komórkowe i genowe po raz pierwszy dają możliwość poznania i zajęcia się pierwotną przyczyną choroby. Firma utworzyła nową Platformę Terapii Komórkowej i Genowej (Cell and Gene Therapy Platform). Portfolio działań rozwojowych w zakresie tego obszaru obejmuje siedem zaawansowanych rozwiązań terapeutycznych na różnych etapach rozwoju klinicznego, w takich schorzeniach jak choroby neurodegeneracyjne, nerwowo-mięśniowe i sercowonaczyniowe, choroba Pompego, Parkinsona, hemofilia A i zastoinowa niewydolności serca. Obecnie w przedklinicznymi portfelu rozwojowym znajduje się łącznie ponad piętnaście rozwiązań.
Bayer realizuje też projekty na zaawansowanym etapie rozwoju w dziedzinie onkologii - na przykład darolutamid - to zróżnicowana opcja leczenia, która wydłuża przeżycie mężczyzn z odpornym na kastrację rakiem prostaty bez przerzutów, którzy są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia choroby przerzutowej (nmCRPC) oraz wykazuje korzystny profil bezpieczeństwa.
Produkt został dopuszczony do obrotu na kilku rynkach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Brazylii, Kanadzie i Japonii. Odczyt danych badania fazy III ARASENS, dotyczącego wskazania przerzutowego raka gruczołu krokowego wrażliwego na hormony (mHSPC), spodziewany jest w 2021 roku.
Larotrectinib z kolei to metoda leczenia onkologicznego przeznaczona dla pacjentów z guzami litymi wykazującymi fuzję genu receptorowej kinazy tyrozynowej dla neurotrofin (NTRK). Produkt jest dopuszczony w ponad 40 państwach, w tym w Stanach Zjednoczonych i krajach UE. To pierwsza w UE forma leczenia, która uzyskała wskazanie agnostyki nowotworowej.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych