Będą zmiany w normach oznaczania lekowrażliwości

FARMAKOTERAPIA

Autor: Ryszard Rotaub/rynekaptek.pl   01-02-2011, 10:19

Będą zmiany w normach oznaczania lekowrażliwości Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Laboratoria mikrobiologiczne wykonujące oznaczenia lekowrażliwości muszą do końca marca zmienić normy, według których interpretują wyniki.

Dostosowywanie laboratoriów do nowych zaleceń odbywa się w całej Unii Europejskiej. Takie zmiany nie często są wprowadzane. Z pewnością będą obowiązywały przez długie lata.

Obecnie w Polsce, a także w większości krajów UE, przy interpretacji wyników oznaczeń lekowrażliwości drobnoustrojów stosowane są zalecenia amerykańskie (CLSI). Od 1 kwietnia zastąpią je zalecenia Europejskiego Komitetu ds. Oznaczania Lekowrażliwości (EUCAST).

Czym podyktowane są zmiany? – zapytaliśmy prof. Walerię Hryniewicz, konsultanta krajowego w dziedzinie mikrobiologii klinicznej, kierownika Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków.

Zalecenia do weryfikacji­
– Od dłuższego czasu było dla nas jasne, że amerykańskie dane niektórych leków nie odpowiadają skuteczności klinicznej. Jeśli uwzględnialiśmy amerykańskie tzw. punkty odcięcia dotyczące antybiotyku – a mają one za zadanie poinformować badacza o podziale na populację wrażliwą i na oporną – to zauważaliśmy, że nie zawsze są one zgodne ze skutecznością kliniczną – tłumaczy pani profesor.

Bardzo często wynik wskazywał, że pewien szczep jest wrażliwy, a jednak zakażenie nie poddawało się leczeniu. Momentem, który skłonił specjalistów do zastanowienia się i weryfikacji zaleceń były niepowodzenia terapeutyczne.

W związku z tym w grupie roboczej działającej pod auspicjami Europejskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej, w której prof. Waleria Hryniewicz reprezentuje Polskę, postanowiono przeanalizować materiały rejestracyjne leków i ustalić nowe punkty odcięcia na podstawie parametrów farmakokinetycznych, czego w amerykańskich wytycznych nie uwzględniano.

Punkty odcięcia
– Chodziło o to, żeby sprawdzić, jaka jest szansa – przy stężeniu osiąganym przez dany lek – na skuteczne leczenie przy konkretnej kategorii wrażliwości. Krótko mówiąc, okazało się, że na podstawie europejskich punktów odcięcia mamy znacznie większą szansę na sukces terapeutyczny – wyjaśnia konsultant.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH